ארה"ב: לא נעביר עוד כסף לאונר"א

ארצות הברית הודיעה כי לא תעביר עוד כספים לסוכנות האו"ם לפליטים הפלסטינים. ברשות הגיבו: מתקפה בוטה על העם הפלסטיני.

אורלי הררי , כ"א באלול תשע"ח

הנשיא טראמפ
הנשיא טראמפ
צילום: הבית הלבן

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה אמש (שישי) כי תפסיק כל סיוע לסוכנות הסעד לפליטים הפלסטינים אונר"א.

בהודעה צוין כי ארה"ב העבירה בחודש ינואר האחרון סיוע בסך 60 מיליון דולר לאונר"א וכי אינה מעוניינת עוד לשאת בנטל בלתי פרופורציונלי של הוצאות אונר"א בהשוואה למדינות אחרות כפי שעשתה במשך שנים רבות.

דוברת מחלקת המדינה הת'ר ניוארט כינתה את הארגון בהודעתה "פגום ללא תקנה" וטענה כי "הממשל בחן את הנושא בזהירות וקבע כי ארה"ב לא תמשיך להעביר כספים לארגון". עוד נאמר בהודעה כי ארה"ב תחפש אפיקים אחרים לסיוע.

"ישראל תומכת במהלך האמריקני", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הקיבוע של הפליטות הפלסטינית ע"י אונר"א היא אחת הבעיות המרכזיות שמנציחות את הסכסוך. כדאי להסב את הכסף לגורמים אחרים שיעשו בו שימוש נאות לרווחת האוכלוסייה ולא להנצחת הפליטות".

דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית נביל אבו רודיינה הגיב על ההחלטה ואמר כי זאת "מתקפה בוטה על העם הפלסטיני והפרה של החלטות האו"ם". לדבריו, "ענישה כזו לא תצליח לשנות את העובדה שלארצות הברית אין עוד תפקיד באזור ושהיא לא חלק מהפתרון. לא ארצות הברית ולא אף אחד אחר יצליחו לפרק את אונר"א".

דובר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר כי מטרת ההחלטה היא למחוק את זכות השיבה וכינה זאת הסלמה חמורה מצד ארצות הברית כלפי העם הפלסטיני. "ההנהגה האמריקנית הפכה לאויב העם והאומה שלנו ואנחנו לא ניכנע בפני החלטות לא צודקות מסוג זה".

השבוע התייחסה שגרירת ארצות הברית ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, לסוגיית אונר"א. "אנחנו המדינה הנדיבה ביותר בעולם", אמרה היילי בכינוס של מכון המחקר FDD בוושיגטון. "התפקיד שלנו הוא לא לספוג את החבטות כשאומרים לנו שאנחנו לא נדיבים כלפי הפלסטינים, ואז לשלם עבורם. אנחנו נסכים להיות שותפים שלהם, אבל רק אם הם יראו שהם מאמינים בזה. תראו לנו שאכפת לכם, ואז אנחנו נחליט אם לחזור ולתת כסף".