מעונות היום צפויים לשבות מחר

חוסר הסכמה בין הארגונים המפקחים על מעונות היום לבין משרד האוצר מביא לעיכוב בפתיחת שנת הלימודים.

ערוץ 7 , כ"א באלול תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: istock

מעונות היום צפויים לשבות מחר (ראשון), זאת על רקע חוסר הסכמה ופיצוץ הפגישה בין ראשי הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים למשרד האוצר.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן התייחס עם צאת השבת לשביתה, "מדינת ישראל מפקירה את ילדי הגיל הרך. חוסר התקינה ואי העמדת המשאבים הראויים מעמידים את מערכת החינוך במעונות במצב שבו אין אפשרות למערכת לטפל בילדים כראוי.

על משרדי הממשלה להתעשת ולטפל בשורש הבעיה ולפתור אותה תוך הקצאת משאבים באופן מיידי. אין שביתה צודקת מזו ואני תומך בה באופן מלא. על מקבלי ההחלטות האחריות לשביתה ערב פתיחת שנת הלימודים".

גליה וולוך, יו"ר נעמת - תנועת נשים שמטרתה לקדם את מעמד האישה בישראל, אמרה, "לא נותרה לנו ברירה ומחר מעונות היום המפוקחים לא ייפתחו. הצעות האוצר לא יפתרו את המצוקה ואת העובדה שפשוט אין לנו מטפלות- תוספת של כמה עשרות שקלים בחודש לשכר המטפלות לא תפתור את הבעיה. אחריותנו היא בראש ובראשונה לציבור ההורים והפעוטות ולא נמתין לאסון חלילה. ההורים ברשת נעמת מוזמנים להתקשר לקו החם ולברר כל פרט רלוונטי. גם הערב אנו קוראים לרה״מ ולשר האוצר לפתוח איתנו במו"מ מואץ מתוך מטרה להביא לפתרון מהיר של המשבר".

בין הדרישות המרכזיות של הארגונים מהממשלה: הוספת תקן של מטפלת לכל כיתה, שיפור בשכר המטפלות ושיפור במעמדן, זאת באמצעות יישום רפורמה ייעודית לגיל הרך בדומה לרפורמת "אופק חדש" למורים.

המטרה העיקרית של המאבק היא למנוע נטישה המונית של מטפלות, אשר למעלה מ- 50 אחוז מהן אינן שורדות במקצוע יותר ממספר חודשים וכן בכדי להפוך את התחום למקצוע, עם תנאי סף והכשרה מתאימה.

במשרד הרווחה טוענים שהתוספת שמציע משרד האוצר כי כ-100 שקלים לכל מטפלת וההצעה לא משפרת את התקינה - כמות הילדים תחת אחריותה של כל מטפלת. במשרד האוצר טענו מנגד כי מדובר בהצעה נכבדת וגדולה מבחינה תקציבית.