בכיר באוצר: לא נוכל להיות נדיבים

על רקע השביתה במעונות היום מזכיר ראש אגף התקציבים באוצר כי תקציב המדינה לשנת 2019 כבר נסגר, דבר שמגביל את האפשרויות של המדינה.

ערוץ 7 , כ"ב באלול תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: istock

ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, אמר הבוקר (ראשון) כי בכוונת האוצר לפנות לבית הדין לעבודה בבקשה להוציא צווי מניעה נגד השבתת מעונות היום.

"נבקש להגיש צו מניעה נגד השביתה במעונות היום", ציין מרידור בראיון לגלי צה"ל, "שר הרווחה חיים כץ לא רצה להצטרף אלינו. תשאלו אותו למה".

"תקציב המדינה כבר סגור, לכן ההצעות שנוכל לתת - לא נדיבות. אפשר בהחלט לדבר על פתרון אמיתי - לא מהיום למחר", הסביר מרידור.

עשרות אלפי הורים לילדים בגיל הרך מתמודדים החל מהבוקר עם השביתה שעליה הכריזו הארגונים המפעילים את מעונות היום שבפיקוח.

השביתה כוללת כ-1,400 מעונות יום מפוקחים של נעמת, ויצו, אמונה ועשרות ארגונים קטנים יותר - שבהן עובדות יותר מ-10,000 מטפלות - והיא תשאיר בבית כ-80 עד 100 אלף תינוקות ופעוטות בגילאים שלושה חודשים עד שלוש שנים.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן התייחס עם צאת השבת לשביתה במעונות היום: "מדינת ישראל מפקירה את ילדי הגיל הרך. חוסר התקינה ואי-העמדת המשאבים הראויים מעמידים את מערכת החינוך במעונות במצב שבו אין אפשרות למערכת לטפל בילדים כראוי. על משרדי הממשלה להתעשת ולטפל בשורש הבעיה ולפתור אותה תוך הקצאת משאבים באופן מיידי. אין שביתה צודקת מזו ואני תומך בה באופן מלא. על מקבלי ההחלטות האחריות לשביתה ערב פתיחת שנת הלימודים".

פרופ' שאול קרקובר, נשיא המכללה האקדמית לחינוך חמדת הדרום תוקף את התנהלות משרד החינוך והרווחה על רקע השביתה במעונות: "הילדים אינם כדור פינג-פונג שהטיפול בחינוכם מועבר על ידי הסכמים קואליציוניים".

הוא מדגיש כי המכללה מעניקה גיבוי מלא לשביתה: "המכללה מוחה לא רק על שכרם הנמוך של המטפלות אלא גם על הזנחה חמורה בהכשרתן המקצועית. יתר על כן, מתן הרשאות לפתיחת מעונות פרטיים והפקדת הילדים בידי מטפלות שלעיתים אין להן שמץ של ידע ויושרה מקצועית, אשר מובילה לאסונות כמו שראינו לפני מספר חודשים עם הרצח של הפעוטה יסמין וינטה ז"ל, ולתלונות התכופות של ההורים על הטיפול 'הבלתי מקצועי' בילדיהם".

"זוהי עת לשינוי יסודי ולהוצאת הטיפול בחינוכם של ילדים אלה ממשרד העבודה למשרד החינוך. ילדים אינם כדור פינג-פונג שהטיפול בחינוכם מועבר מיד ליד בהתאם להסכמים קואליציוניים. הילדים הם אוצר שיש לטפחו בצורה מקצועית מגיל צעיר ביותר, תוך מתן הכשרה אקדמית או לפחות סמי-אקדמית גם לצוות המטפל בהם. זוהי הכניסה הראשית לאוטוסטרדה שמובילה להשגת יתרון לאומי בתחומים מקצועיים רבים בחייהם הבוגרים של ילדים אלה. יש הרבה מה לעשות לתיקון המצב ושביתת המעונות היא הזדמנות נאותה לטפל מן השורש בבעיה הלאומית של המעונות", הוסיף.