בכיר הרש"פ והפיגוע בתאומים

האם בכיר ברש"פ הוא מי שהיה בקשר הדוק עם מבצע הפיגוע הראשון בבנייני התאומים בשנת 1993? נתונים שונים מלמדים שאכן כן.

שמעון כהן , כ"ב באלול תשע"ח

מגדלי התאומים
מגדלי התאומים
צילום: סרג' אטאל, פלאש 90

ביומן ערוץ 7 סיפר עו"ד מוריס הירש, מבכירי חוקרי מכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' ומי שעמד בראש התביעה הצבאית ביהודה ושומרון עד לפני שנים אחדות, על נתונים המצביעים על קשר לכאורה בין בכיר ברשות הפלשתינית לאחד המחבלים שביצעו את פיגוע התאומים בשנת 93'.

לדבריו בשבועות האחרונים הוחלף יו"ר הרשות לאסירים הפלשתינים בדמות בלתי מוכרת בשם קאדרי אבו באכר. מאחר ומדובר בדמות לא מוכרת החלו במכון 'מבט' לנבור ולחפש מידע אודותיו ומידעים מעניינים החלו לצוץ.

"חיפשנו אחריו ובמסגרת החיפושים מצאנו מחקרים שפורסמו, חלקם לאחר הפיגוע הראשון במגדלי התאומים בניו יורק ב-93', ובהם קישור למי שנושא את השם הזה. אותו אבו באכר עולה כדוד של אחד המפגעים המרכזיים ומי שהמפגע דיבר אתו עשרות פעמים בחודשים שלפני הפיגוע".

"הצלבנו את המידע ככל הניתן ומצאנו שמדובר באותו קאדרי אבו באכר", ומאחר ובכל זאת יתכן ומדובר בשם אחד לשני בני אדם שונים "חיפשנו פרטי זיהוי שיוכלו לעזור לנו לאמת את הזיהוי בין האנשים. מצאנו שאבו באכר שבמחקרים ריצה 16 שנות מאסר בישראל ולאחר מכן גורש לעיראק. את אותם הפרטים מצאנו לגבי קאדרי אבו באכר החדש שעומד בראש רשות האסירים. מצאנו גם שחלק גדול מבכירי אש"ף שהורחקו לחו"ל בעבר, חזרו לאזור יחד עם יאסר עראפת עם הקמת הרשות הפלשתינית וקיבלו תעודת זהות עם הספרה 4 בתחילתם, ואצל אבו באכר המדובר יש את הספרה הזו".

"מצאנו גם הרצאה באוניברסיטת ביר זית שבה הוא נותן את כל הפרטים שקושרים את מוחמד סלאמה, המפגע באותו פיגוע, לקאדרי אבו באכר, דודו שעימו דיבר. אחד המחקרים הפליג לומר שלא יכול להיות שאבו באכר לא ידע מראש על הפיגוע מבעוד מועד ולא עדכן את הרשויות העיראקיות, יש מי שאומר שהוא אפילו היה מי שהעביר את המידע מהמפגעים לשליט עיראק, סאדאם חוסיין".

לדברי עו"ד הירש אמנם לא ניתן היה להישיג צילום של האיש מימי העבר על מנת להשוות ולהכריע שאכן מדוברבאותו אדם באופן מוחלט, אך צירוף שמו והנתונים שהתגבשו אודותיו מותירים רושם חזק שאכן מדובר באותו אדם.

באשר למשמעויות הפצת המידע אודות האיש לגורמים בארה"ב, אומר הירש כי "כבר לפני כמה חודשים המלצנו להכניס את היו"ר הקודם של רשות האסירים, עיסא קראקא, לרשימת תומכי הטרור בארה"ב. אחרי פיגוע התאומים ב-2001 יצאה הוראה אדמיניסטרטיבית שמאפשרת לממשל הכנסה של אישים פרטיים לרשימת תומכי הטרור והמשמעות היא איסור סחר איתם, איסור מגע ובוודאי כניסה שלהם לארה"ב.

''זה מה שהמלצנו לגבי עיסא קראקא כי הוא עומד בראש הגוף שמשלם משכורות למחבלים. זהו עידוד טרור חד משמעי. לגבי היו"ר החדש, מאחר וכעת הוא זה שעומד בראש התשלומים לאסירים המחבלים, זו עילה אחת להכניס אותו לרשימה הזו. עילה נוספת היא שנכון שהאמריקאים יחפשו ויבדקו אם מדובר באותו אדם שמוזכר במחקרים ואם אכן מדובר באותו אדם המשמעות היא שמי שעומד בראש רשות האסירים הוא אדם שהיה מעורב או קשור לאחד הפיגועים הראשונים על אדמת ארצות הברית".