הלוחם הפצוע פונה רק אחרי שעתיים

מפקד מגלן מבקר בחריפות את מסורת תרגול הקפיצה מהאמר נוסע, תרגול בו נפצע באורח קשה לוחם של היחידה. ליקויים התגלו גם בהליך פינויו.

ערוץ 7 , כ"ג באלול תשע"ח

תרגול במגלן
תרגול במגלן
צילום: אדי ישראל, פלאש 90

פרטים נוספים אודות האירוע בו נפצע לוחם יחידת 'מגלן' לפני כחודש הולכים ומתבררים, ומהם עולה שורת ליקויים גם בהליך פינויו של הלוחם לטיפול בבית החולים.

העיתון 'ידיעות אחרונות' מפרסם הבוקר (שני) נתונים המתבררים מהתחקיר שהתבצע לאחר האירוע בו נפצע הלוחם באורח קשה מאוד לאחר תרגול קפיצה מהאמר נוסע אל מערום קוצני.

על פי הפרסום בעיתון "הקפיצה מרכב ההאמר התבררה כמסורת ביחידה. על פי הממצאים, רב"ט ע' היה הלוחם ה־15 שקפץ מהאמר אל מערום השיחים, אחרי מפקד הצוות והסמל. הדבר היה בשעה 18:00, וע' נפצע ונשכב על הקרקע. כעת מתברר שלמרות סמיכותו של בית־החולים ברזילי באשקלון לשטח האימונים שבו נפצע ע', חלפו שעתיים עד הגעתו לבית־החולים".

העיתון מדווח כי ביחידה טענו שהיה קושי לפנות את הלוחם מתוך שטח האימונים, אך לדברי בכירים בצה"ל מדובר בתקלה חמורה שייתכן והשפיעה על חומרת הפציעה, ולכן תוקם ועדת בדיקה שתבחן את סוגיית הפינוי הרפואי.

עוד מציין העיתון כי במקביל לחשיפת פציעתו של רב"ט ע' התברר שבמקרה נוסף שאירע ביחידה, לוחם אחר שנפצע באימון קרב מגע לא פונה גם הוא כנדרש לטיפול רפואי. בעקבות שני המקרים החמורים הוחלט בצה"ל על הקמתה של ועדת בדיקה חיצונית בראשות תת־אלוף איתי וירוב, ועל קיום תחקיר פנימי באוגדה 98 ובחטיבת הקומנדו.

ביקורת חריפה על התנהלות הכוח במהלך התרגיל כותב מפקד מגלן, סגן־אלוף ר', שכותב במסמך התחקיר: "נפצע לנו לוחם כתוצאה מהחלטה טיפשית ללא תכלית מקצועית כלשהי. האירוע לא אושר באישורי התכניות המקדימים ולכן מנע את יכולת המפקדים לעצור אותו מבעוד מועד. במידה והאירוע אכן היה אירוע מקצועי או רלוונטי להכשרת הלוחמים, אין לי ספק שהוא היה מופיע במסגרת אישורי התכניות. האתוס היחידתי שלנו ראוי שייבנה על המוכנות שלנו למלחמה ועל הצלחות מבצעיות, ולא על אירועי קרקס. מפקד הצוות לא הפעיל שיקול דעת כמצופה ממנו ולא עצר את המסורת המיותרת שמסכנת את לוחמינו. מחובתנו כמפקדים להוביל ולהגדיר בעצמנו את הנורמות, ולא ללכת בתלם".

יצוין כי סגן אלוף ר' קיבל את היחידה לפיקודו שלושה חודשים בלבד טרם האירוע הקשה.

מדובר צה"ל נמסר, "לאחר פציעת הלוחם מיחידת 'מגלן' שנפצע כתוצאה מקפיצה מהאמר בוצע תחקיר מעמיק בראשות מפקד האוגדה, ממנו הופקו לקחים רבים ולאחריו ננקטו צעדים פיקודיים. יודגש כי מפקד האוגדה ביצע תחקיר מלא ומעמיק לאירוע בהשתתפות שרשרת הפיקוד הרלוונטית וביצע שורת בדיקות פרטניות למול המעורבים באירוע. בנוסף, מתבצעת בדיקה משלימה בנושא הפינוי הרפואי באירוע".