"טראמפ רוצה שזו תהיה שנה של שלום"

ג'ייסון גרינבלט, שליחו של טראמפ למזרח התיכון, במאמר שפורסם הבוקר: "פתרון הסכסוך עם הפלשתינים לא יפתור סכסוכים אחרים באזור".

ערוץ 7 , כ"ג באלול תשע"ח

ההחלטות תלויות בישראל ובפלסטינים. ג'ייסון גרינבלט
ההחלטות תלויות בישראל ובפלסטינים. ג'ייסון גרינבלט
צילום: חן גלילי, המכון למחקרי ביטחון לאומי

שליחו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון דב גרינבלט, פרסם הבוקר (שני) מאמר בעיתון "ישראל היום" תחת הכותרת "טראמפ רוצה שזו תהיה שנה של שלום".

"הקהילה היהודית מתכוננת לחגוג את ראש השנה ויום הכיפורים, בעוד הקהילה המוסלמית בדיוק סיימה לחגוג את עיד אל-אדחא (חג הקורבן), אחד החגים הקדושים ביותר בלוח השנה המוסלמי. חגים אלה, והברכות המשותפות עם איחולים ברחבי העולם בכל יום, מעוררים בנו השראה להמשיך לחתור כדי לשפר את חיי איש את רעהו, ולעולם לא לוותר על תקוותנו לימים של שלום", כתב גרינבלט.

לדבריו, "במהלך ‭ 19‬החודשים האחרונים, במרדף אחר שלום בין ישראלים לפלשתינים שנראה מרוחק וחמקמק, זכיתי לחוויות רבות עוצמה עם אנשים באזור. ישראלים ופלשתינים, צעירים וזקנים, חילונים ודתיים, מוסלמים, נוצרים ויהודים, אינם בטוחים לגבי סיכויי השלום, וספקנותם מוצדקת בהחלט. למרות האתגרים הידועים, תושבי האזור ומסירותם למרדף אחר שלום עוררו בי השראה. לעתים קרובות אנשים ניגשים לבקש ממני להודות לנשיא דונלד טראמפ על שהחזיר את התקווה לשלום באזור ועל שהביא את העיסוק בו חזרה לשיח היומיומי. אנשים מבינים שזה אתגר בלתי רגיל, מלא מורכבויות מתפתחות, אבל הם תומכים במטרה הנעלה הזו".

"בפגישותיי עם מנהיגי האזור, גם הם מצביעים על דרך אפשרית לשלום. המזרח התיכון השתנה באופן דרמטי מאז החל הסכסוך הזה לפני עשרות שנים. מה שנראה בלתי אפשרי רק לפני כמה שנים, אפשרי עכשיו. מחר זה יהיה אפשרי אף יותר", הוסיף.

"אנחנו, כמובן, מפוכחים לגבי אי ודאויות רבות שמצפות לנו. הסכסוך הישראלי-פלשתיני אינו, כמו שרבים טענו, סכסוך הליבה של האזור. פתרון הסכסוך הישראלי-פלשתיני לא יפתור סכסוכים אחרים באזור, הכוללים את דאעש בעיראק ובסוריה, מחבלים במדבר סיני במצרים, מלחמת אזרחים טרגית מתמשכת בסוריה, מלחמה בתימן, חיזבאללה (ארגון טרור בחסות איראן) בלבנון, אי-יציבות בלוב ודיכוי המשטר האיראני את אזרחיו, בעודו מעודד טרור ברחבי העולם. אבל זה לא הופך את פתרון הסכסוך הזה פחות חשוב", הדגיש גרינבלט.

"כמו שהנשיא טראמפ אמר, בסופו של דבר זה תלוי בישראלים ובפלשתינים לקבל החלטות קשות כדי להשיג הסכם שלום מקיף. בזמן כתיבת שורות אלה ההנהגה הפלשתינית מסרבת לשתף פעולה איתנו. סרבנות זו החלה כאשר הנשיא טראמפ קיבל את החלטתו האמיצה, הנועזת וההיסטורית להכיר במציאות, שלפיה ירושלים היתה ותישאר בירת ישראל. אי-נכונותה של ההנהגה לעסוק בנושא מאכזבת ופוגעת רק בעם הפלשתיני שהיא מתיימרת לשרת. מצער כי ההנהגה הפלשתינית מגנה את תוכנית השלום שמעולם לא ראתה, ומסרבת לקחת נתיב אפשרי קדימה עבור כל הפלשתינים. גישה זו רק תגרום לעם הפלשתיני להישאר מאחור יותר ויותר מאחורי שכניהם", ציין שליחו של טראמפ.

"למרות האתגרים הללו, חוויותיי במהלך 19 החודשים האחרונים ממחישות שבקרב אנשים רגילים ומנהיגים רבים באזור השאיפה לשלום היא אמיתית ועוצמתית. מחובתנו לישראלים ולפלשתינים להמשיך במאמצינו במרדף אחר השלום. מגיע להם יותר מאשר מה שיש להם עכשיו", קבע גרינבלט, "בראש השנה וביום כיפור אלה אתפלל עבור פתרון קבע לסכסוך הישראלי-פלשתיני. אתפלל למען שקט ורוגע עבור אלה החיים באזור עזה - הן ישראלים והן פלשתינים - הסובלים מפעילויותיו הזדוניות של חמאס. אתפלל למען משפחות גולדין ושאול שחמאס יחזיר את הדר ואורון למשפחותיהם. אתפלל עבור משפחות מנגיסטו וא-סייד, שחמאס יחזיר את אברה ואת הישאם אליהן. אני מקווה שתצטרפו אלי בתפילות אלה. שה' יברך אותנו בשנה של סיפוק, בריאות, מהות, אושר ושלווה. שה' יפיץ את משכן השלום, السلامم ‭ the peace &‬ אצל ארה"ב, בעלות בריתה וחבריה".