הנאצי גורש מארה"ב, פולין דורשת ראיות

פולין פנתה לארה"ב בבקשה לספק בידה ראיות שיאפשרו לה להעמיד לדין את יאקוויוו פאליש ששירת כשומר חמוש במחנה ההשמדה טרבלינקה שבפולין

מיכל לוי , כ"ג באלול תשע"ח

טרבלינקה. ארכיון
טרבלינקה. ארכיון
צילום: Yossi Zeliger/FLASH90

שבועיים לאחר שרשות ההגירה האמריקנית גירשה את יאקוויוו פאליש בן 95 ששירת כשומר חמוש במחנה ההשמדה טרבלינקה בפולין והתגורר בניו יורק, פנה משרד המשפטים בפולין לארה"ב בבקשה לספק מסמכים על עברו הנאצי של פאליש.

בקשת פולין באה לאחר שגרמניה כבר הודיעה כי אין באפשרותה להעמידו לדין מחוסר ראיות ומסמכים. ההערכה היא כי בקשת פולין באה על רקע החוק הפולני.

פאליש חשוד ששימש כמאבטח במחנה הריכוז טרבלינקה ובמחנה טראוויניקי בפולין, שם בין השאר נרצחו ביום אחד יותר מ- 6,000 יהודים.

יצוין כי פאליש טען להגנתו כי הוא נלקח על ידי הנאצים כשהיה בן 18 ואיימו עליו, ולכן נאלץ לשתף פעולה איתם, וכי מעולם לא רצח אף אחד.

בדיון בבית המשפט הוא טען להגנתו: "ידענו שיהרגו אותי ואת משפחתי אם אסרב, עשיתי את זה כדי להציל את חייהם. אף פעם לא לבשתי מדים נאציים. הם הכריחו אותנו ללבוש מדים אפורים של שומרים והכריחו אותנו עלינו לשמור על גשרים ונהרות".

נציין כי כ- 7,000 איש נטבחו דווקא באותו שבוע אחרון בו שימש כמאבטח, לאחר שהצליחו לשרוד ולעבור את כל השנים הקשות והאיומות שהיו מנת חלקם.

פקודת הגירוש המקורית שלו היתה לאוקראינה אך הומרה בגירוש לגרמניה, פולין או כל מדינה אחרת שתהיה מוכנה לקבלו. בפועל לא היתה מדינה שהיתה שמוכנה לקבלו אליה.