שקד בראש רשימת המשפיעים של "דה מרקר"

שרת המשפטים מהבית היהודי ניצבת בראש רשימת המשפיעים של דה מרקר: "במינוי שופטים הצליחה שקד הצלחה פנומנלית".

ערוץ 7 , כ"ג באלול תשע"ח

איילת שקד
איילת שקד
Photo by Marc Israel Sellem/POOL

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) ניצבת בראש רשימת המשפיעים לשנת תשע"ח של העיתון "דה מרקר".

בעיתון פורסמו שלושה מאמרי פרשנות על עצם הבחירה בשקד, שתופיע בשער מגזין המשפיעים לראש השנה.

הפרשן המשפטי של דה מרקר, ד"ר עידו באום, ציין, "בשדה המיניסטריאלי הטבעי שלה, מינוי שופטים, הצליחה שקד הצלחה פנומנלית. בקדנציה שלה מונו שישה מתוך 15 שופטי בית המשפט העליון, ורובם המכריע בעלי תפישת עולם שמרנית ובלתי מתערבת".

לדבריו, "הסיכוי לכך שמדיניות ממשלתית ופרלמנטרית המקדמת שוק חופשי תיתקל בהתערבות של בית המשפט העליון, שממילא נמנע ממהפכות חברתיות, הוא אפסי".

"שקד בטוחה שהשינוי האמיתי שהכניסה למערכת השיפוט הוא רוח חדשה שבה השמרנות וההימנעות מהתערבות שיפוטית הן הבון-טון, ואילו האקטיביזם השיפוטי פאסה", טוען באום. "פסקי דין שמרניים מתקבלים באהדה בלשכתה. שקד אמנם מדברת על הפרדת רשויות, אבל כשניחתים מבית המשפט העליון פסקי דין המעידים על צמצום הנכונות של להתערב בהחלטות הממשלה והכנסת, מכנים זאת בלשכת השרה בשביעות רצון 'רוח המפקדת'".

באום הוסיף, "כשבג"ץ החליט לדון בהכרעת הממשלה בעניין מתווה הגז, הגיבה שקד בביקורת כי בית המשפט העליון הפך עצמו לזירה שבה נבחנות החלטות מקרו כלכליות שאמורות להיות החלטות בתחום סמכותה של הממשלה. במאמרה ב'שילוח' הציבה את עצמה במישור אחד עם נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרון ברק, וכתבה: 'לאותם תחומים פוליטיים שההכרעות בהם מתקבלות בכנסת ובממשלה, ושאין בהם כל הצדקה להתערבותו של בית המשפט העליון, ברק קורא 'חורים שחורים'. אני, לעומתו, קוראת להם 'מרחבי משילות'".