ארדן: לפגוע בתמריצים לבצע פיגועים

גלעד ארדן בכנס המכון למדיניות נגד טרור: "עם כל הכבוד לחופש הביטוי – עלינו למצוא איזון בינו לבין הגנה על בטחון וחיי האזרחים".

ערוץ 7 , כ"ג באלול תשע"ח

ארדן בכנס. היום
ארדן בכנס. היום
צילום: עופר עמרם

השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, דיבר הבוקר (שני) בפתח הכנס הבינלאומי ה-18 של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה, והתייחס להחלטתו להקל בקריטריונים למתן רישיון נשק.

"לא רק השוטרים יכולים לפעול. הרבה פיגועים סוכלו על ידי מאבטחים או אזרחיים בעלי תושייה ואומץ שהסתערו על המפגע ועצרו את מסע ההרג, ולכן החלטתי - וזו לא היתה החלטה פשוטה - להרחיב במדינת ישראל מתן רישיונות נשק לאזרחים", הסביר ארדן.

לדבריו, "המצב בישראל שונה לחלוטין מהמצב באמריקה, אצלנו אין זכות לכל אחד לשאת נשק, והרחבנו בזהירות את המדיניות כדי שתכלול יוצאי יחידות חי"ר ושדה עם ניסיון רלבנטי, בכפוף לבדיקות רקע אישי, כדי להגדיל את הסיכוי וההסתברות שיהיה מי שייתן מענה לכל תרחיש מפתיע של מפגע בודד".

השר התייחס לפעילות המניעה שמתקיימת כיום גם בתי הסוהר: "בישראל יש היום 6,000 אסירים ביטחוניים וגם לשב"ס יש תפקיד במניעה. יש ניסיונות להכווין מאות פיגועים מתוך בתי הכלא והסוהרים שלנו צריכים לפקח כל הזמן ולנסות למנוע הברחה של אמצעים ולמנוע הקצנה נוספת של מחבלים בתוך בתי הכלא. הדוגמה הכי גרועה היא יחיא סינואר, מנהיג חמאס בעזה, שזכה להרבה תהילה ורכש מעמד בכיר כאסיר בטחוני בכלא הישראלי ואת הלקח הזה צריך להפנים וללמוד ממנו לגבי המחבלים בבתי הכלא".

"רגל נוספת במאבק בטרור היא פגיעה בתמריצים לבצע פיגועים ובהסתה. ההסתה מדרבנת מחבלים לצאת לפיגועים. עם כל הכבוד למעמדו של חופש הביטוי אין ברירה אלא למצוא איזון נכון בין חופש הביטוי לבין חובתנו להגן על האזרחים שלנו ועל קדושת החיים. לכן, הפסקנו להתעלם בארגונים שעוסקים כל הזמן בהסתה ובהקצנה של אזרחים. הוצאנו מחוץ לחוק ארגונים כמו הפלג הצפוני, ארגונים כמו המורביתון והמורביתאת שהפעילו צעירים שיתסיס את האווירה באתרי דת. אנחנו עדיין שוקלים להוציא את האחים המוסלמים מחוץ לחוק - החלטה שכבר התקבלה בחלק מהמדינות בעולם", ציין ארדן.

לדבריו, "חיזקנו את הניטור של הרשתות החברתיות כדי לנסות להגדיר יותר טוב את הפרופיל של המפגע הבא, כדי לזהותו כמה שיותר מהר ולעצור אותו. צעד חשוב נוסף הוא חקיקה שיזמתי לחייב חברות אינטרנט לפעול פרואקטיבית ולנקות אתרים מתכנים מסיתים לטרור. החקיקה תאפשר למדינה לפנות לבית משפט ולבקש צו להסרת תוכן המסכן חיי אדם באופן מידי. השלב הבא יהיה לחייב את הרשת החברתית לבצע מוניטורינג על הפלטפורמה שלה, בדיוק מה שהיא עושה כדי למוד עלינו ועל ההעדפות שלנו בקניות".

"לפני שנתיים כשאמרתי שלמארק צוקרברג יש דם על הידיים כעסו עליי אבל היום מקדמים באירופה חקיקה שמטילה קנסות על רשתות שלא מסירות תכנים של טרור ומגמה זו תמשך. ישראל או גרמניה לבד לא יצליחו למגר את ההסתה. חייבים שיתוף פעולה בינלאומי שייקבע מהו הקו האדום בין תוכן לגיטימי לתוכן שמסכן חיי אדם וחברות התוכן חייבות לקחת אחריות. בלי זה לא נצליח למגר הסתה ותהליכי הקצנה", טען השר ארדן.