טראמפ הבין את מה שנתניהו עוד לא

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מרוצה מהחלטת טראמפ לחסל את אונר"א. בראיון לערוץ 7 הוא מדבר על החשש מפני התעצמות יתר של הליכוד.

אלירן אהרון , כ"ג באלול תשע"ח

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יצחק קלמן

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) מעריך שהצעדים של הממשל האמריקני נגד אונר"א וסוגיית ה'פליטים' הפלסטינים, אינם האחרונים במסגרת ההכרעה בסוגיות שנויות במחלוקת בין ישראל והפלסטינים.

"המהלכים האחרונים של הנשיא טראמפ, כולל השמועות על הצעה לקונפרדציה עם ירדן, חשובים כי הם מלמדים על חשיבה מחוץ לקופסא ועל תובנה שהניסיונות לחזור שוב על מה שדיברנו 40 או 50 שנים לא מובילים אותנו לשום מקום", אומר סמוטריץ' בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "טראמפ מבין את הרציונל שאני פרסמתי בתוכנית ההכרעה שאומרת שלא צריך לטפח אשליות אלא להכריע. סוגיות ירושלים והפליטים הן שתי סוגיות שאין בהן גם וגם - זה או אנחנו או הם. הערבים מתנגדים לקשר שלנו לירושלים מכיוון שהם כופרים בזכות שלנו בארץ ישראל. טראמפ אמר להם, 'תשכחו מזה, אני מכריע את הסוגיה'. גם בסוגיית פליטים זה קורה".

"התפקיד שלנו", מוסיף סמוטריץ', "הוא לעזור לטראמפ להבין שירושלים והפליטים זה סימן - ולא סיבה. זה סימן שכל הלאומיות הפלסטינית בעצם הוויתה שוללת את הקיום היהודי. גם כאן הוא יכריע. טראמפ דוגל בלהפסיק למרוח, להפסיק למכור לעצמנו אשליות, לשים את הדבר על השולחן ולחתוך. הוא מבין גם שהמודל הקלאסי של שתי מדינות לא יעבוד".

יש לבצלאל גם ביקורת חריפה על התנהלות ועדת התכנון העליונה והדרג המדיני באישור בנייה ביו"ש. "אני מרגיש כמו קבצן שראש הממשלה זורק לו כמה יחידות דיור. אי אפשר שלא לשים לב לפער האדיר בין השינוי שעובר הממשל האמריקני לבין הקיבעון המחשבתי שעדיין מאפיין את ראש הממשלה וסביבתו. אני רוצה לקוות שאת מה שטראמפ הפנים, נתניהו יפנים, כי החברה הישראלית ודאי מפנימה".

סמוטריץ' נשאל האם לדעתו יש סכנה לימין אם הליכוד יזכה ב-40 מנדטים בבחירות והשיב, "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ותפקידנו הוא להפעיל את מנופי הלחץ הגדולים וכאן אני מתחבר לדבריו של השר בנט שאמר שאסור שמפלגת הליכוד תהיה חזקה מדי. ליכוד חזק זו סכנה לימין, לארץ ישראל ולהתיישבות.

''צריך ליכוד מוביל כמפלגת שלטון, לא חזק מדי, ולידו מפלגת ימין גדולה, חזקה, אידיאולוגית - עם עמוד שדרה ושורשים - שתוודא שממשלת הימין הבאה שתקום תהיה ממשלה ימנית אמיתית שתסדיר את ההתיישבות".

"התפקיד שלנו הוא לדאוג שלא יהיו 40 מנדטים לליכוד ושיהיו 15 מנדטים לפחות לבית היהודי, כדי שיהיה מאזן כוחות בריא בממשלה הבאה", מוסיף סמוטריץ'.

לשאלה כיצד הוא מגיב לדברי ח"כ לפיד לפיהם הוא ינצח בבחירות הבאות ענה חבר הכנסת, "יש משהו נחמד בלחיות בדמיונות. יאיר לפיד שוקע בדימיונות כבר תקופה ארוכה. עם ישראל מבין שהדרך שלנו היא הדרך הנכונה. יאיר לפיד יהיה עוד הרבה מאוד שנים באופוזיציה ונאחל לו בהצלחה".