ניצחון היסטורי לישראל באבו-דאבי

אחרי שסממנים ישראליים נעדרו באופן מכוון בתחרויות ספורט באבו-דאבי, תופיע בקרוב משלחת הג'ודו הישראלית במדינה הערבית עם הסממנים

נרי וייס , כ"ג באלול תשע"ח

אורי ששון. בקרוב באבו-דאבי
אורי ששון. בקרוב באבו-דאבי
צילום: איגוד הג'ודו

בקרוב - המנון 'התקווה' על אדמת מדינה ערבית. באיגוד הג'ודו העולמי הודיעו כי שמו סוף להדרתם של הספורטאים הישראליים זאת אחרי שנים רבות בהן נאלצו ספורטאים ישראלים לשחק ללא אף סממן ישראלי, החל מהלבוש ועד נגינת המנון המדינה במקרה של זכיה במדליית זהב.

האיגוד העולמי בראשותו של מריוס ויזר פעל בחודשים האחרונים רבות בכדי להביא לכך שספורטאים ישראלים ואחרים לא יודרו לעולם מתחרויות ספורט בינלאומיות וכי כולם יקבלו שיוויון זכויות מלא.

הרקע למאבק הוא סירובן של מדינות ערביות רבות, לאפשר לספורטאים ישראלים להתחרות תחת השם של מדינת ישראל, עם הדגל, הסמל ונגינת המנון התקוה במקרה של זכיה במדליית זהב. הדבר גרם לספורטאים ישראלים רבים להתחרות בענפים השונים תחת האיגודים הבינלאומיים ולהרגיש נטע זר ולא רצוי בתחרויות.

כתוצאה מההדרה הערבית והחרם על ישראל, החליטו באיגוד הג'ודו העולמי להשעות את המדינות טוניס, קטאר ואבו-דאבי, מאירוח תחרויות עד למתן זכויות מלאות לספורטאים הישראלים.

היום, המאבק העיקש והסנקציות שהוטלו על המדינות הערביות צלח, כשבאיגוד הג'ודו העולמי הודיעו כי כבר בתחרות הגראנד-סלאם הקרובה שתתקיים ב-25 באוקטובר באבו-דאבי, יוכלו הספורטאים הישראלים, והמשלחת כולה, להתחרות עם כל הסממנים הישראליים ללא אף חשש.

מדובר בהיסטוריה של ממש עבור הספורט הישראלי והעולמי בכלל, כשכעת איגודי ספורט נוספים יפעלו בנושא בכדי להביא לשיוויון זכויות מלא של ספורטאים רבים, ללא הבדלי דת, גזע ומין.

"איגוד הג׳ודו העולמי שמח להודיע כי בעקבות השעיית התחרויות בטוניס ובאבו דאבי, הודיע איגוד הג׳ודו של אבו דאבי במכתב רשמי לאיגוד הג׳ודו הישראלי כי כל המדינות שישתתפו בתחרות יעשו זאת בתנאים שווים, ויוכלו להציג את הסמל הלאומי שלהן ואת ההמנון, כולל ישראל", נכתב בהודעה הרשמית של איגוד הג׳ודו העולמי.

יו״ר איגוד הג׳ודו הישראלי, משה פונטי, ברך על הצעד ועל ההחלטה והודה ליו״ר איגוד העולמי מריוס ויזר על מאבקו העיקש והצודק, כשאמר: "מריוס ויזר הוכיח כי הוא ידיד אמת של איגוד הג׳ודו הישראלי ולא חושש לנקוט צעדים מרחיקי לכת לטובת הספורט כולו, מגיעה גם תודה לאיחוד האמירויות שהראו שאפשר לעשות צעדים אמיצים והוכיחו כי הספורט יכול לקרב בין אנשים".

מי שפעלה רבות גם היא בנושא ובאופן תקיף זו כמובן שרת התרבות והספורט מירי רגב. השרה רגב ברכה גם היא על ההחלטה לאפשר לספורטאים הישראלים להתחרות בתחרות הגראנד סלאם באבו דאבי תחת הדגל וההמנון הישראלי כשאמרה כי מדובר בהחלטה היסטורית פורצת דרך: "אני שמחה שמאבקנו נשא פרי. עכשיו אנו מייחלים להנפת הדגל והשמעת ההמנון שלנו על אדמת אבו-דאבי".

לדברי השרה רגב, "המאבק העיקש שהובלתי יחד עם יו"ר איגוד הג'ודו העולמי, מריוס ויזר ויו"ר איגוד הג'ודו הישראלי, משה פונטי, לאפשר לספורטאים הישראלים להתחרות תחת הדגל הישראלי והשמעת ההמנון הישראלי באבו דאבי נשא פרי ולראשונה יתחרו ספורטאינו שווים מול שווים על אדמת מדינה ערבית". עוד אמרה השרה רגב כי "מדובר בהחלטה היסטורית בעלת משמעויות מרחיקות לכת ופורצת דרך. מתחילת הדרך הבהרתי כי יש להפריד בין ספורט לפוליטיקה ואין כל מקום להדיר ולהפלות את ספורטאינו".

"החלטה זו של ממשלת אבו דאבי הינה ההחלטה המתבקשת והראויה, איחוד האמירויות עשה נכון כאשר ניתק את הספורט מהפוליטיקה והחלטת המדינה היא דוגמא שיש לאמץ אותה והיא ראויה לכל הערכה.

"אני רוצה להודות בראש ובראשונה לידידי היקר, נשיא איגוד הג'ודו העולמי, מריוס ויזר שראה עימי עין בעין והבין את הסכנה הטמונה בעירוב בין ספורט ופוליטיקה ואיים בביטול התחרות במידה ואבו דאבי לא תיעתר לדרישה הישראלית".

לבסוף הבטיחה השרה רגב כי היא "תמשיך להילחם ולדאוג שכל ספורטאי ישראלי בכל זירה ובכל אולם יוכל להתגאות בדגל הכחול-לבן ושהמנון התקווה יישמע בכל תחרות בינלאומית. אני מקווה שלאחר ההחלטה הזו ההדרה של ספורטאי ישאל עם הדגל וההימנון תעלם ממגרשי ואולמות הספורט.
אנחנו נמשיך לעמוד על המשמר ויחד עם יושבי ראש איגודי הספורט השונים כפי שנעשה עם יור הג’ודו משה פונטי נדאג לאפשר לספורטאינו את התנאים המגיעים להם כדי להופיע עם הדגל וההימנון של מדינתם".

"כעת כולנו מתפללים שהג'ודאים שלנו יזכו במדליות, יניפו את הדגל וישמיעו את המנון התקווה שלנו על אדמת אבו דאבי. לזה אנו מייחלים".

יו"ר שדולת הספורט, ח"כ יואל רזבוזוב מ'יש עתיד' המוביל תביעה משפטית בינלאומית להחזרת סמלי מדינת ישראל לכל תחרויות הספורט בעולם, בירך על ההחלטה לאפשר למשלחת הג'ודו הישראלית להתחרות תחת סמלי מדינת ישראל באבו דאבי, כשאמר: "החלטת איגוד הג'ודו העולמי לקיים את תחרות הגראנד סלאד באבו דאבי כשהדגל וההמנון הישראלי מופיעים בו בגאווה היא החלטה חשובה ואמיצה. ענף הג'ודו ועולם הספורט כולו מתחילים להבין: אין מקום להתערבות פוליטית".

עם זאת, אמר רזבוזוב: "צוות המשפטנים הבכירים שגייסתי ובראשם פרופ' אלן דרשוביץ', ואני ממשיכים בתביעה המשפטית שלנו בכדי להפוך את כל היוזמות האקראיות, להחלטה קבועה שלא ניתנת לערעור – אין תחרות ספורט ללא סמלי ודגל מדינת ישראל".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il