"המדינה חייבת להחזיר את אורון הביתה"

אופק שאול התגייס לצה''ל ארבע שנים לאחר נפילת אורון אחיו בידי חמאס. "כשהודיעו למשפחה שלנו שאורון נהרג, הרגשתי שנגמרו לי החיים".

רעות הדר , כ"ד באלול תשע"ח

אופק שאול
אופק שאול
צילום: Hadas Parush/Flash90

אופק שאול, אחיו של סמ''ר אורון שאול הי"ד, שהתגייס השבוע לצה''ל, מספר מה עבר עליו מאז היום שבו אחיו, לוחם גדוד 13 בגולני, נפל בידי חמאס במהלך מבצע צוק איתן ומאז גופתו מוחזקת בעזה.

"כשהודיעו לנו שאורון נהרג, הרגשתי שנגמרו לי החיים. רצתי לחדר שלי ובכיתי בלי הפסקה'', מספר שאול בראיון למוסף "שישבת" של "ישראל היום" שיפורסם במלואו בסוף השבוע.

''כשההורים שלי ביקשו לראות את אורון כדי לוודא שבאמת מדובר בו, הנציגים שהיו אצלנו בבית התחילו להתבלבל ואמרו שאין זיהוי. לא הבנתי איך הם באים לבשר לנו שאורון מת כשאין זיהוי שלו. זה מאוד הכעיס אותי, אבל גם נתן לי תקווה שאורון עדיין חי", תיאר אופק בשיחה עם העיתונאית מיכל יעקב יצחקי.

על ההחלטה שלו להתגייס לצה''ל אומר שאול "אמא העדיפה שאלך ללמוד ואתחיל את החיים שלי. ארבע השנים האלו שאנחנו מחכים שהמדינה תחזיר אותו הביתה שברו לה את הלב וגרמו לה לאבד אמון במערכת. העובדה שאורון יצא כחייל של מדינת ישראל ולא חזר, כי המדינה פועלת מתוך אינטרסים ולא מגיעה להסדר עם חמאס על מנת להחזיר אותו, בלתי נתפסת בעיניי.

"אבל כל החיים שלי חונכתי על אהבת הארץ, על הצורך להתגייס לצבא ולהיות שותף בשמירה על המדינה שבה אני חי. כולם במשפחה היו קרביים. אבירם אחי שירת בגבעתי, ואורון בגולני. היה לי ברור וטבעי שגם אני אלך בדרך שלהם. בנסיבות רגילות סביר להניח שהייתי מתגייס לצנחנים, רק כדי שאוכל לצאת הביתה עם כומתה אדומה ולעצבן את אורון ואבירם. אבל בגלל הבקשה של אמא החלטתי להיות מדריך כושר גופני".

אופק ואמו נפגשו ביום ראשון האחרון עם ראש הממשלה נתניהו. "יצאנו מהפגישה מאוד מאוכזבים. חשבתי שאחרי ארבע שנים יהיה לו משהו אמיתי וקונקרטי להגיד לנו. שהוא לפחות יראה לנו שהם עושים מאמצים עצומים להחזיר את הבנים הביתה. אבל זה לא ככה.

''לצערי, אני חושב שנושא החזרת השבויים כרגע לא נמצא על הפרק. המדינה תחזיר אותם בסופו של דבר בעסקת שבויים, אבל רק כשהיא תרגיש שהיא משיגה משהו בתמורה, וכרגע, לצערי, זה לא ממש על הפרק".

"הצבא שלנו ידוע בכל העולם כצבא שלא מפקיר פצועים בשטח, ושאם הוא רוצה הוא יכול להגיע לכל אחד, בכל נקודה על הגלובוס. זה מה שאני מצפה מהם לעשות עבור אורון. כמו שזאת חובתי להתגייס לצה"ל, כך זו חובתם של צה"ל ושל המדינה להשיב את הבנים הביתה", הדגיש האח השכול.