נפתלי בנט:
מי שלא מכסח את הדשא - הדשא מכסח אותו

חבר הקבינט משמיע ביקורת מרומזת על המדיניות הביטחונית של נתניהו וליברמן. "לנתק מגע ולהרוויח שקט רגעי והתעצמות של האויב''.

יוני קמפינסקי , כ"ד באלול תשע"ח

שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, נאם הבוקר (שלישי) בכנס ה-18 של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה.

"בשבועות האחרונים דובר בתקשורת על ויכוח או 'עימות חריף', כדברי הפרשנים, בפורומים ביטחוניים מסוימים", אמר בנט. ''הוויכוח האמיתי הוא בין שתי גישות – ניתוק מגע מול האויב או יצירת מגע רציף מולו, כמו מעין ׳מכסחת דשא׳.

''לנתק מגע ולהרוויח שקט רגעי והתעצמות של האויב, או ליצור מגע רציף ולקבל ביטחון ארוך טווח. חשוב לי להגיד בצורה הכי ברורה: בשכונה שלנו מי שלא מכסח את הדשא, הדשא מכסח אותו", הדגיש השר בנט, יו"ר מפלגת הבית היהודי.

עוד הוסיף בנט כי "יהודה ושומרון היא החזית היחידה שאנחנו במגע רציף, וכתוצאה מכך באופן פרדוקסלי זו החזית הכי שקטה של מדינת ישראל. ציפי לבני מרבה לומר ש- 500,000 מתיישבים ביו״ש הם נטל על מערכת הביטחון. היא צודקת טקטית וטועה אסטרטגית. טקטית - אם לא יהיו מתיישבים לא יצטרכו לשים שם חיילים שיגנו עליהם. אסטרטגית - היא טועה בגדול, כי אין קיום של כוחות צבא בלי קיום אזרחי.

''חצי מיליון אזרחי ישראל ביהודה ושומרון הם נכס ביטחוני יסודי לקיום מדינת ישראל ולביטחון כלל אזרחי מדינת ישראל. מי שחי באלון מורה מגן על מי שחי בתל אביב. אם ננתק מגע, מורסת הטרור החמאסית תצמח".

באשר לרצועת עזה אמר בנט "אני לא רואה בחאמס כיום איום אסטרטגי, אך אם ננתק מגע ונרצה "שקט תמורת שקט", נפגוש את האיום בהמשך בסדר גודל רחב יותר. דמיינו את המצב בשנת 2021 כאשר לחמאס יש 50,000 רקטות שיכולות לפגוע במדינת ישראל''.

בסיום דבריו אמר השר "אני חושב שמה שעמד מאחורי ההתנגדות להשמיד את המנהרות בצוק איתן, כמו גם בהליכה להסכם אוסלו, היה חוסר אמון מסוים שלנו ביכולת לקבוע מטרה ולעמוד בה. אני מזהה לאורך השנים שהביטחון העצמי שנמצא בלבבות הקברניטים הוא מהותי ויסודי להצלחת המשימה ולמתן ביטחון אמיתי לאזרחי ישראל. אסור שיתכרסם האמון שלנו ביכולת בעיקר של כוחות היבשה בצה"ל לעמוד במשימותיהם".