חשד להונאת ענק

חברת נסיעות הונתה אלפי לקוחות באמצעות מכירת כרטיסי טיסה לאומן בהיקף של מעל מיליון דולר, וביטלה העסקאות ביום לפני מועד הטיסה.

אורלי הררי , כ"ד באלול תשע"ח

שדה התעופה בקייב
שדה התעופה בקייב
צילום: אייסטוק

המשטרה עצרה שלושה צעירים בני 29 בחשד שהונו אלפי לקוחות באמצעות מכירת כרטיסי טיסה לאומן שבאוקראינה בראש השנה.

החשודים ביטלו את העסקאות יום לפני מועד הטיסה והיקף ההונאה נאמד ביותר ממיליון דולר.

ראשיתה של חקירת המשטרה עם קבלתן של שתי תלונות מאזרחים, לפיהן רכשו כרטיסי טיסה לאומן שבאוקראינה לרגל ראש השנה מחברת נסיעות בשם 'אירופנים' בכ–635 דולר לכל כרטיס.

יום לפני מועד הטיסה, החברה הודיעה ללקוחותיה כי אין ביכולתה למלא את חלקה בעסקה והכרטיסים בוטלו.

חוקרי המשטרה שפתחו מיד בחקירה מאומצת, הבינו כי עפ"י החשד מדובר בהיקף הונאה רחב מאוד ממנו נפגעו יותר מ-2000 אנשים, מרביתם ככל הנראה מהציבור החרדי והדתי.

עם התקדמות החקירה, עצרו חוקרי המשטרה שני חשודים עיקריים מביתר עלית ומבית שמש שהם הבעלים של חברת 'אירופנים' והובאו לחקירה במשטרה בחשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בכוונה לקבל דבר במרמה, הלבנת הון ועבירות נוספות.

מחקירת המשטרה עולה החשד כי החשודים ערכו חוזה התקשרות עם אדם השוהה בחו"ל ומיצג חברת תעופה המפעילה טיסות בין ישראל לאוקראינה, ובו הזמינו מעל 2000 כרטיסי טיסה בשווי של מעל 1,300,000 דולר.

עוד עלה החשד, כי החשודים קשרו קשר עם חשוד נוסף (29, גבעתיים) שנעצר אף הוא בנתב"ג (עת שעפ"י החשד ניסה להימלט מהארץ), שטען כי הוא מבקש לממן ולסבסד חלק מעלות כרטיסי הטיסה ע"י כך שהחשודים (בעלי חברת אירופנים) יעבירו לידיו את כספי מכירת הכרטיסים, ולאחר שיסבסד את העלות, יעביר הכסף לנציג חברת התעופה בחו"ל.

עפ"י חשד חוקרי המשטרה, כלל הכסף שהצטבר בידי שלושת החשודים ממכירת הכרטיסים, לא הועבר כלל לנציג חברת התעופה בחו"ל, ועפ"י החשד מעלו בכספים והשתמשו בהם על מנת לבצע הלבנת הון ולטובתם האישית.

כיום לפני מועדי הטיסות בשבוע החולף, הודיעו בעלי החברה לקהל לקוחותיה שרכשו כרטיסי הטיסה, כי אין ביכולתם למלא חלקם בעסקה וכי כרטיסי הטיסה מבוטלים, ובכך עפ"י ההערכה במשטרה גרמו לנזק כספי בהיקף רחב לאלפי הלקוחות, שחלקם ככל הנראה נאלצו לרכוש כרטיסים חדשים מחברות אחרות על מנת לטוס לאומן.

אמש, בית משפט השלום בירושלים נעתר לבקשת המשטרה והאריך את מעצרם של שני החשודים. היום יובא בפני בית המשפט החשוד השלישי מגבעתיים.

משטרת ישראל מבקשת מהציבור שרכש כרטיסי טיסה מחברה זו ו\או נפגע מדפוס פעולה זהה, להגיע בהקדם לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה.

"חוקרי המשטרה שהבינו מיד עם קבלתן של התלונות כי מדובר עפ"י החשד בעוקץ והונאה של החשודים שניצלו תמימותם של אלפי לקוחות שביקשו לטוס כחלק מאמונתם לאומן שבאוקראינה, פעלו והגיעו תוך זמן קצר לזהותם של החשודים העיקריים ולמעצרם על מנת להביאם לדין בגין מעשיהם", נמסר מהמשטרה.