זעם בגרמניה: מהגרים רצחו גרמני

הפגנות סוערות פרצו בעיר קמניץ לאחר הרצח. התקשורת: המפגינים הם נאצים. הממשלה: מנסים להפיץ שנאה ברחובות.

גיא כהן , כ"ד באלול תשע"ח

מחאה בקמניץ
מחאה בקמניץ
צילום: רויטרס

הפגנות סוערות פרצו בעיר קמניץ בשבוע שעבר לאחר ששני מהגרים, בני 22 ו-23, האחד מסוריה והשני מעיראק, דקרו למוות בשבוע שעבר את דניאל היליג, אזרח בן 35 ממוצא מעורב גרמני-קובני.

על פי דיווחים של בלוגרים, שני אנשים שניסו להציל את הנרצח נדקרו גם הם ונזקקו לאשפוז בבית חולים.

אתמול גם גזר בית משפט שמונה שנות מאסר על מהגר, כנראה אפגאני, שרצח את חברתו הגרמנית. גם מקרה זה עורר זעם ברחבי גרמניה.

המפגינים אחזו תמונות של אזרחים גרמניים שנרצחו ע"י מהגרים בשנים האחרונות, וקראו בין היתר "אנחנו העם" ו"גרמניה לגרמנים". בתיעודי וידיאו של ההפגנות נראו בעיקר אזרחים שלווים שאחזו בדגלי גרמניה וחבל סקסוניה. כמו כן הונף גם שלט שעליו נכתב "lügenpresse" – מושג דומה ל"פייק ניוז".

אתמול נערכה בקמניץ גם הפגנת-נגד גדולה ששולבה בהופעה מוסיקלית. עשרות אלפים השתתפו בקונצרט-הפגנה שהוקדש למחאה נגד הגזענות והניפו את הסיסמה "אנחנו רבים יותר". אחת הלהקות שהשתתפו בקונצרט מזוהה עם השמאל הקיצוני ועם קריאות לאלימות נגד המשטרה.

מפגיני הימין התעמתו בין היתר עם עתונאים, והמשטרה הודיעה אתמול כי עצרה חשוד בתקיפת עתונאי בשבת. כלי התקשורת הגדולים נטו להציג את המפגינים כאנשי ימין קיצוני ונאצים.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, קראה אתמול לגרמנים להתייצב נגד "השנאה". "האנשים האלה שצועדים ויש להם נטייה לאלימות – חלק מהם הראו ללא בושה את קרבתם לנאציזם – לא מייצגים את קמניץ ולא את סקסוניה באופן כללי, והם אינם 'העם'", מסר דוברה של הקנצלרית.