כיצד נבחר מצבר לרכב שלנו?

יש המשווים את המצבר ברכב ללב האדם, ולא בכדי.

, כ"ד באלול תשע"ח

מצבר
מצבר
צילום: יח"צ

מערכת החשמל של הרכב נסמכת על המצבר, שהוא מקור האנרגיה הראשוני עבורה, ומהווה את המקור לכל הפעולות החשמליות ברכב,
כגון הדלקת המזגן, האורות, אזעקה ועוד. כמו כן, גם מנוע הרכב מושפע וזקוק למצבר עבור אותו ניצוץ ראשוני שעומד בבסיס פעולת ההתנעה. על כן, לבחירת מצבר איכותי קיימת חשיבות עליונה עבור תפקוד הרכב באופן שוטף, אולם גם עבור בטיחות הנוסעים בו ושמירה על מערכות שונות ברכב לאורך זמן.

כיצד בוחרים מצבר לרכב?

ראשית, מומלץ לקרוא בחוברת הרכב הודות ההמלצה למצבר, שנקבעת על ידי מהנדסי רכב מקצועיים. ההמלצה עבור המצבר מורכב מחישוב העומסים של מנוע הרכב (וכמו כן, העומסים הפוטנציאליים), בהתאם לסוג הרכב, גודלו ושאר מאפייניו. בין הנתונים המשמעותיים הקשורים למצבר, רצוי להסתכל על ההמלצה לגבי קיבולת ויכולת ההתנעה של המצבר. אם עבור חלקכם ההמלצות הללו נשמעות כמו סינית, מומלץ לגשת לבעל מקצוע עם רכישת הרכב או בעת החלפת המצבר הראשון, כדי להימנע מטעויות מיותרות.

כמו כן, יש לשים לב למידות המצבר המומלצות ולמיקומו ברכב. קיימים פרטים טכניים שמשפיעים על התאמת המצבר כמו מיקום הקטבים בו וכד'. הדרך הקלה ביותר היא לדאוג שהמצבר שתיקנו יתאים גם במבנה ובצורה היא לחוש בעצמכם את המצבר הישן וכמובן, לצלם את מיקומו ומראהו ברכב.
או פשוט לתאם החלפת מצבר אצל חברות הנותנות שירות החלפת מצבר עד הבית.

בהתקנה בביתכם כבר יתאימו לכם את המצבר מהחברה והסוג שבחרתם מומלץ לבצע החלפת מצבר אצל מי שנותנים אחריות הן להתקנה בנוסף לאחריות למצבר של החברה בה יוצר.

חשיבות התאמת המצבר למזג האוויר

פרמטר נוסף שחשוב לקחת בחשבון בכל הקשור למצברים הוא התאמתו למזג האוויר. בלי להלעיט אתכם במידע טכני, חשוב להבין שחום או קור משפיעים מבחינה כימית על החומרים הקיימים במצבר (או יכולתם לפעול כראוי לאורך זמן) לכן, במדינתו הקטנטונת הידועה בעומסי החום שלה, חשוב לרכוש מצבר שמיועד לפעילות במדינות חמות.

קיימות כמה חברות ישראליות בולטות המייצרות מצברים כאלה, כמו שנפ , וולטה וורטה וכד'.
כמו כן, קיימים מצברים המיובאים מחו"ל על ידי חברות אמינות. בכל אופן, מומלץ לרכוש מצבר חדש ובעל אחריות הנעה בד"כ בין שנה לבין שנתיים. חשוב לציין שרכישת מצברים מתוצרת חו"ל יכולה להיות מסוכנת יותר, שכן הצרכנים לא תמיד בקיאים בתקנים הרלוונטיים שיצרניות המצברים צריכות לעמוד בהם. (מצברים ישראלים מחברות אמינות עומדים בתקנות המכון הישראלי לתקנים).

על מה לשים לב כשרוכשים מצבר?

על כל מצבר צריך להיות מוטבע תאריך ייצור שיש לשים לב אליו ולבדוק שהמצבר אכן יוצר לאחרונה, במקרה של מצבר חדש. כמו כן, חשוב לשים לב שהמצבר ארוז ללא סימני פתיחה למיניהם. כמו כן, מומלץ לגשת להתקנה ולהסבר ראשוני לחשמלאי רכב מוסמך או למוסך מורשה של סוג הרכב שלכם.
אגב, שימו לב שהמצבר שרכשתם הוא מ"הדור החדש". מרבית המצברים החדשים הם מטבע הדברים כאלה, מה שאומר שהם בעלי תוחלת ארוכה יותר ויצריכו מכם פחות טיפולים. זכרו שאורך חייו של מצבר הוא לרוב בין 3-4 שנים בשימוש סטנדרטי, ובין 2-3 שנים בשימוש רב ומאומץ.