צה"ל מוכן למלחמה? תלוי את מי שואלים

תא"ל במיל׳ אמציה חן מתייחס למחלוקת בין הרמטכ"ל לנציב קבילות החיילים על מוכנות הצבא למלחמה, "כל הרמטכ"לים שגו בהערכה לפני מלחמה"

בני טוקר , כ"ה באלול תשע"ח

איזנקוט בתרגיל ''גולני''
איזנקוט בתרגיל ''גולני''
צילום: דובר צה"ל

תא"ל במיל' אמציה חן (פצי) מתייחס בערוץ 7 למחלוקת שבין נציב קבילות החיילים אלוף במיל' יצחק בריק שקבע בדו"ח האחרון שעקב קיצוצים בכוח אדם צה"ל אינו ערוך למלחמה, לבין דבריו של הרמטכ"ל איזנקוט, ששיגר בימים האחרונים איגרת לקבינט שבה הוא כותב כי צה"ל ערוך למלחמה.

בראיון לערוץ 7 אומר פצי כי בכל מלחמות ישראל הרמטכ"לים שגו בהערכת היכולת והמוכנות של צה"ל, "הבולט ביותר יצחק רבין, מר ביטחון, איש עם מוח אנליטי שעל פי הערכת המטכ"ל בערב מלחמת ששת הימים במלחמה היום צפויים להיות ארבעים אלף הרוגים ולכן התחילו לחפור קברים בגנים בכל הערים הגדולות.

״אם נקפוץ שבעה חודשים קדימה המטכ"ל החליט על מבצע כראמה שאליו יצאו שתי חטיבות בשיתוף עם חיל האויר והתוצאה היתה נוראית - הצבא לא היה מוכן וכשל, את המחיר אנחנו משלמים עד היום, עד אז הפתח היה ארגון קטן ולמחרת המבצע התגייסו כחמש עשרה אלף בני נוער לפתח שהתעצם והפך לגורם אסטרטגי משמעותי שסיכן את המשטר בירדן".

הוא ממשיך לתאר רמטכ"לים נוספים שכשלו בהערכת המצב, "במלחמת יום הכיפורים לא צריך להזכיר את הכישלון בהגדרת מטרות הלחימה ובאסטרטגיה. לא היו תרגילים או אימונים ולכן צה"ל לא הצליח להכשיר את הגייסות להגנת סיני. במלחמת שלום הגליל אף יחידה לא ביצעה את משימתה בזמן שתוכנן וכמובן במלחמת לבנון השנייה אין צורך להכביר במילים.

''גם בשלושת המבצעים עפרת יצוקה, עמוד ענן וצוק איתן לא הייתה בידי הרמטכ"ל היכולת להתריע בפני הקבינט שמדובר במלחמה ארוכה שתמשך זמן רב, כך שכל ראשי המטכ"ל טרם מלחמה שגו בהערכת היכולת".

פצי מנתח את הסיבות לכישלון בהערכת המוכנות של צה"ל למלחמה, "איציק בריק אדם אמיץ וחכם אבל כמו רוב חברי המטכ"ל איש מהם לא הבין ולא בדק מדוע זה קורה. הערכת יכולת זה יסוד הכרחי של כל מנהל, מנכ"ל או רמטכ"ל אחרת איך אתה יכול לקבל החלטות.

״אני קיבלתי מנדט בתקופת הרמטכ"ל דן שומרון להעמיד לצה"ל תכניות עבודה שישדרגו את צה"ל לצבא מיומן. בדקתי, נברתי ונתתי פתרונות עם תפיסה חדשה באימונים שלצערי עד היום לא השתנו. אחרי מלחמת שלום הגליל פרסמתי דו"ח על לקחי שלום הגליל, רפול הורה להפיק את הלקחים והקים חמש ועדות שחלקן היו באחריותי וכל זה אוגד לכרך על לקחי צה"ל בשלום הגליל, אלא שוועדת קאהן הוציאה את רפול מהצבא ולמרבה הצער הרמטכ"ל לאחר מכן משה לוי שהיה סגן הרמטכ"ל בשלום הגליל טרק את הספר בכעס והורה לגנוז אותו''.