שיתוף הפעולה איתנו אוכל להם את הלב

נגיד אוניברסיטת אריאל מתייחס בביטול למאמצי השמאל לפגוע באוניברסיטה, מציב תכנית חלופית לריבונות ומקווה להתעצמות ״הבית היהודי״.

אלירן אהרון , כ"ו באלול תשע"ח

טקס חנוכת ביה"ס לרפואה באריאל
טקס חנוכת ביה"ס לרפואה באריאל
צילום: מארק ניימן, לע"מ

בראיון לערוץ 7 מתייחס נגיד אוניברסיטת אריאל, יגאל כהן אורגד, ליחס המרחב האקדמי בישראל לאוניברסיטה, לעתיד ההתיישבות, להתנהלות ממשלת הליכוד ולסוגיות נוספות על סדר היום.

את דבריו פותח כהן אורגד בהתייחסות ליעדים שהציבה האוניברסיטה לנגד עיניה, ובראשן חיזוק והעצמת בית הספר לרפואה והכשרת מורים בתחומי מדעי הרוח והיהדות "כיוון שלצערי מתברר שחסרים מורים לא רק במתמטיקה פיזיקה ואנגלית אלא גם במקצועות כמו היסטוריה יהודית, ספרות עברית ומחשבת ישראל.

"אנחנו מקדמים את נושא החינוך מתוך מטרה להכשיר דור של מחנכים שיכשיר גם למדע וגם לדעת וגם יחנך דור צעיר שיידע למה הוא כאן בארץ".

על היחס המתנכר לו זוכה האוניברסיטה מצידם של לא מעט גורמים באקדמיה הישראלית אומר כן אורגד: "למרות שאנחנו לא ערב פורים אזכיר שבפרק האחרון של מגילת אסתר נאמר שמרדכי 'רצוי לרוב אחיו. למה לא לכל אחיו? כי אתה לא מנהיג אם אתה מקבל הסכמה של כולם. באופן היסטורי יש מיעוט בעם ישראל שהוא רחוק מלהזדהות עם מטרות הציונות". עם זאת הוא מדגיש כי ישנם גם בשמאל לא מעטים שהגדרתן היא בהחלט ציונים.

בדבריו מזכיר כהן אורגד את המאמר שפורסם השבוע ב'הארץ' אודות הצורך לוותר על ערכי הציונות, ולטעמו לא ניתן לצפות ממי שחפץ בויתור על ערכי הציונות לשמוח בהתפתחותה של האוניברסיטה המקבצת אליה יהודים מכל המגזרים לצד ערבים. "צריך להתרגל לכך שיש מיעוט שלא מקבל את זה, לחיות עם זה, לכבד את המיעוט, לאפשר לו להפגין ושלום על ישראל".

"ללא ספק הניסיונות לשכנע מדענים מחו"ל לא להגיע לכנס בינלאומי שאוניברסיטת אריאל מארגנת הוא ניסיון לתקוע מקל בגלגלים. לשמחתי אני יכול לומר שאני מאמץ את הפתגם 'הכלבים נובחים והשיירה עוברת'. הם מנסים לתקוע בגלגלים והכנסים מתקיימים".

כהן אורגד מספר כי ראשי האוניברסיטה מנהלים בימים אלה את המשכו של המאבק לקבלת תקציבים המגיעים לאוניברסיטה על פי כל פרמטר, ועם זאת האוניברסיטה שלו מקופחת. להערכתו ככל שיחלוף הזמן הפערים ילכו ויצטמצמו. "נכון שיש מדענים בולטים, כולל במכון ויצמן, שזה אוכל להם את הלב שיש יותר ויותר שיתוף פעולה של מדענים מהארץ ומחו"ל עם מדעני אוניברסיטת אריאל. הם מנסים למחות ולשכנע אותם שלא יבואו ובדרך כלל זה לא עובד. פה ושם זה יוצר רעשים".

כמי שהיה בעבר שר בכיר בממשלת הליכוד נשאל כהן אורגד אודות התנהלותה של ממשלת נתניהו לטעמו, והוא משיב: "בסך הכול, בנושאי המקרו לממשלה יש הישגים יפים גם בתחום המדיניים ביטחוניים וגם בנושאים הכלכליים חברתיים. ישנם נושאים שאני חלוק עליהם אבל הם שוליים למרכז. ישנה תופעה, לצערי, שמתרחשת סביב מה שמכונה תיקי ראש הממשלה, והיא התנהגות שאין בה מספיק מההנחיה המאוד פשוטה והטבעית והיהודית של 'והצנע לכת'. אם היו מוסיפים גם את הערך של 'והצנע לכת' לפעילות הממשלה הייתי שמח ביותר".

לטעמו של כהן אורגד ישנם מי שרודפים אחרי ראש הממשלה, אך הוא משוכנע שהיועמ"ש והמשנה ליועמ"ש אינם בכלל הרודפים הללו. "מדובר בדברים שעלו ואין ברירה אלא לבדוק אותם, וזה מה שצריך לעשות".

באשר לשאלת הריבונות על יהודה ושומרון נשאל כהן אורגד אם ממשל אוהד בבית הלבן הוא העיתוי הנכון והראוי להחלת הריבונות, אך לדבריו "ללא קשר לממשל טראמפ אנחנו חייבים בכל מחיר למנוע הקמת מדינה פלשתינאית. זה לא אומר שאנחנו צריכים להחיל ריבונות על יהודה ושומרון, קרי הקמת מדינה אחת שהיא מדינת כל אזרחיה ומשמעותה הצבעה של ערבי משכם יחד איתי".

"הפתרון שאני רואה הוא הרבה יותר מורכב", אומר כהן אורגד. "אני יודע שהוא לא פופולארי אבל אני מעריך שבסופו של דבר הוא יקרה – שיתוף פעולה בין הריבונות היהודית שתהיה באריאל לבין הריבונות הירדנית-פלשתינאית שתהיה בסלפית, בהבדל אחד, שלנו, לישראלים, יהיה מונופול על הביטחון. אני אהיה זה שיצטרך לקבוע כמה אוגדות ישבו על הירדן".

"אנחנו עושים מהלך אסטרטגי מתמשך מאז 67', או בעצם מאז 1880", אומר כהן אורגד הדוחה את הקביעה לפיה הימין אינו מקדם תכנית אסטרטגית של ממש, "140 שנות ההתיישבות בארץ, מפעל שהיה נראה חסר סיכוי, שהאדמו"רים אסרו על חסידיהם לעלות לארץ, ובמשך השנים הללו הצלחנו להקים מדינה שכיום יש בה יותר מ -7 מיליון יהודים, מדינה שהיא במרכז החיים של העם היהודי. הקב"ה מזהיר את יהושע שלא ימהר בכיבוש הארץ פן תרבה חיית השדה. לא את הכול צריך לעשות בבת אחת".

"בסך הכול אנחנו פועלים נכון, עם הרבה שגיאות בדרך", אומר כהן אורגד המזכיר בהערת אגב את העובדה שהוא עצמו היה ממתנגדי הסכם קימפ דיויד, ככל הנראה כדוגמה לאחת הטעויות שנעשו בדרך.

על שאיפתו של ראש הממשלה להגיע בבחירות הבאות לארבעים מנדטים הוא אומר כי הוא מאחל לכך אך סבור שזה "קצת מוגזם בהערכת מצב". לזאת הוא מוסיף ומעיר כי אינו רואה את היתרון הגדול של ארבעים מנדטים שכאלה במידה והגידול בליכוד יבוא על חשבון מפלגות ימין כדוגמת 'הבית היהודי'. "חשוב בית יהודי חזק, ואני אומר זאת כאיש ליכוד. בגדול הציבור מקבל את העמדה המדינית שלנו ואני מעריך ומקווה שבממשלה הבאה המפלגות הנוכחיות יהיו בממשלה הבאה, ואם יאיר לפיד יהיה מוכן להצטרף על בסיס מצע דומה פחות או יותר, אז ברוך הבא".