שיחות קצרות של התעלות – הרב קשתיאל

שיעוריו של הרב קשתיאל גובשו לשישה כרכים על פי פרשות השבוע ומועדי ישראל: המוטו הוא שיחות קצרות להתעלות בהן סביב שולחן שבת.

שמעון כהן , ג' בתשרי תשע"ט

שיחות קצרות. הרב קשתיאל
שיחות קצרות. הרב קשתיאל
צילום: בני דוד

שיעורי הרב אליעזר קשתיאל, ראש הישיבה לבוגרי צבא של מוסדות 'בני דוד' שבעלי, על פרשות השבוע ומועדי ישראל נערכו לשישה כרכים תחת הכותרת 'סימן לבנים'. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם לירן, מי שריכז את העבודה על עריכת הסדרה.

על שמה של הסדרה, 'סימן לבנים' הוא אומר: "תקופה ארוכה חשבנו על שם לספר. הרב הוא שבחר את שם הספר. סימן לבנים מציין שהאבות הם שנתנו לנו את הכיוון לאן האומה הישראלית מתקדמת והולכת, ולאורך הדורות בכל מקום ומקום אנחנו עמלים לראות שמעשה אבות סימן לבנים, בכל מקום שהאבות עשו מעשה כזה או אחר ראינו את אותותיהם בבנים בהמשך".

על עבודת העריכה שבה הפכו שיעורים מוקלטים לטקסט כתוב אומר לירן כי "לאורך כל הדרך היה חשוב לנו לשמר את השיחות של הרב קשתיאל כדי שאדם ירגיש שהוא נמצא בשיחה עצמה. רוב השיחות נשמעו בבתי המדרש של בני דוד. זו מלאכה קשה לקחת את השיעור ולתת תחושה לקורא שהוא נמצא בשיעור עצמו ועל כך עמלה קבוצה גדולה של אנשים, לשמר את התחושה הזו. מצד שני היה חשוב לנו שהשיחות לא יהיו ארוכות אלא קצרות, לא וורטים אלא שיחות קצרות שאדם לומד אותן בשולחן שבת עם הילדים".

דבריו אלה מתחברים לאוכלוסיית היעד שאותה הציבור עורכי הסדרה לסדרה, אוכלוסיית בעלי הבתים ולירן מבהיר כי היעד אכן אינו בחורי ישיבה שאם ירצו ללמוד את הרמב"ן יוכלו לפתוח את הספר עצמו, אלא למי שמעוניין להתעלות בשולחן שבת, כהגדרתו.

להזמנת הספרים לחצו כאן

שיחותיו של הרב קשתיאל זרועות בדבריהם של מפרשים והוגים שונים לאורך כל ההיסטוריה היהודית, ועמל העריכה כלל שאיפה של העורכים להשאיר בספר פנימה את מירב החומר ורק דברים שחזרו על עצמם, גם אם במרחק של כמה פרשיות זה מזה, הוצאו. "היה מיון מאוד גדול. הרב עבר על כל הדברים ונתן את אישורו. הוא תמצת והוריד או הוסיף במקום שמצא לנכון".

כל סדרת הספרים עברה בימים האחרונים שדרוג ויזואלי רגע לפני העלאת הדברים לדפוס ולירן מסביר: "חשוב לנו שהאדם ישמח בלימוד. שכאשר הוא לומד מהספרים שלא ירגיש שהוא סובל, שהפנים ייראה כפי שהוא רוצה לראות. לכן שינינו את צורת הספר לצורה רעננה ושמחה".

בדבריו מציין לירן כי אופיים של הדברים המופיעים בספר אינו מסגיר את העובדה שהם נאמרו בבית מדרש לבוגרי צבא, ונראה שהדברים יכולים להיאמר ולהתפרסם גם בבית מדרש חרדי. לנו הוא מגלה כי העורכים רואים אף ערך גדול בהבאת הדברים לציבור החרדי, דווקא משום היותם כוללים גם אמירות ותובנות רבות מספריו של הראי"ה קוק זצ"ל, ואכן אחד הבחורים המפיצים פועל להכנסת הספרים גם לחנויות בציבור החרדי.

הפצת הספרים תחל מיד לאחר ראש השנה או לכל המאוחר אחרי יום הכיפורים והסדרה תגיע לבית המזמינים בשירות שליחויות למזמינים דרך האינטרנט.

להורדת קובץ לדוגמא של חלק מהשיחות לחצו כאן