יריב לוין לערוץ 7:
מערכת המשפט- המכשול העיקרי להתיישבות

שר התיירות מעריך שהקואליציה תתקשה להחזיק מעמד במושב החורף, מסביר מדוע הליכוד זקוק לעוד מנדטים ומשוכנע שאין כלום בחקירות רה"מ

בני טוקר , כ"ו באלול תשע"ח

יריב לוין
יריב לוין
צילום: מעוז וייסטוך/TPS

שר התיירות יריב לוין (הליכוד) אומר בראיון מקיף לערוץ 7 כי החזרת השגרירות של פרגוואי מירושלים לתל אביב לא קשורה ללחצים בינלאומיים אלא למאבקים פנימיים בתוך המדינה.

"לצערי נקלענו כאן לאיזה ויכוח פנימי בפרגוואי שלמען האמת לא ממש קשור לישראל. מה שקרה הוא שהנשיא הנבחר בפרגוואי לא היה המועמד שבו תמך הנשיא היוצא ונדמה לי שעל הרקע הזה הוא בא וביטל את ההחלטה של הנשיא הקודם, אולי כאיזה צעד של נקמה או מתן מענה לכך שהנשיא הקודם לא תמך בו", מסביר השר לוין.

הוא תומך בהחלטת נתניהו לסגור את השגרירות הישראלית בפרגוואי, שנפתחה בגלל יחסי ידידות יוצאי הדופן שהיו עם הנשיא הקודם. ''אין שום הצדקה להחזיק שגרירות קבועה שם, בהחלט ברור לחלוטין שתחת הנשיא החדש פרגוואי לא תהיה אחת מידידותינו הטובות. חבל אבל לא זה מה שישנה לא את מעמדה של ירושלים ולא את הנחישות שלנו להמשיך ולפעול כדי להעביר שגרירויות נוספות לבירה".

השר לוין קורא למערכת המשפט לטפל בח"כים הערבים הבוגדים כדבריו ולהפסיק להתעסק בדברים שוליים נגד ראש הממשלה, "אני חושב שבכל מדינה בעולם מי שפועל וחובר לאויבי אותה מדינה כדי לנסות להביא למצב שיתקבלו כנגדה החלטות במוסדות בינלאומיים היה מועמד לדין בגין בגידה, בין אם הוא אזרח מן השורה ובוודאי אם הוא חבר פרלמנט.

''אפשר רק לנחש לו סנאטור בארה"ב היה פועל בשיתוף פעולה עם גורמים שעוינים את ארה"ב על מנת להביא להעמדתם לדין של אמריקאים בבית הדין הבינלאומי בהאג או על מנת להביא לגינוי של ארה"ב באו"ם. אלה דברים בלתי נסבלים.

"לצערי מערכת המשפט שלנו שמגלה נחישות והשקעת משאבים בלתי מוגבלים בכל מיני דברים שוליים, כשזה נוגע לראש הממשלה, כאשר מדובר בחברי הכנסת של הרשימה המשותפת ובעבירות ובהתנהגות כל כך חמורה, כאן לא נעשה דבר וכאשר לא נעשה דבר המסר הוא שאפשר להמשיך להקצין עוד יותר. זה רק מוכיח פעם נוספת שיש לבצע שינוי יסודי במערכת המשפט".

להכין את הקלפיות

שר התיירות מעריך שיש סיכוי גבוה שבמושב החורף של הכנסת הקואליציה תתפזר, "אני חושב שמושב החורף הקרוב יהיה מושב קשה משום שהנטייה הטבעית של כל מפלגה היא לבדל את עצמה, לנסות לייצר איזה שהוא סדר יום כדי להגיע במצב טוב יותר לבחירות. המצב הזה יקשה על היכולת לפעול ולתפקד ולשמור על קואליציה מתפקדת לאורך כל המושב.

''לכן אני חושב שהסיכוי שהבחירות תוקדמנה הוא בהחלט סיכוי שקיים, אני לא יודע למתי זה יקרה האם בתחילת המושב, במהלכו או לקראת סופו. אני בוודאי מאלה שחושבים שנכון היה להמשיך ולנסות לסיים את הקדנציה עד תומה. אבל בשביל העניין הזה נצטרך להגיע להבנה עם כלל השותפים עם מחויבות אמיתית שלא להיגרר לכל מיני מחוזות פופוליסטים. אני מקווה שהדבר הזה אפשרי.

''מניסיוני הסיכוי שהדבר הזה יקרה קיים אבל הוא לטעמי לא גדול מאוד משום הבחירות שעומדות בפתח והקושי של מפלגות להמשיך לקיים את סדר היום הרגיל כאשר הן יודעות שבקרוב מאוד הן תצטרכנה לעמוד בפני הבוחר הוא המניע".

לא היה כלום

השר לוין מאמין כמו ראש הממשלה שכל תיקי החקירה נגד נתניהו יסתיימו בלא כלום. ''לו הראיות היו כל כך ברורות וחד משמעיות והדברים היו כל כך מוחלטים לא היה שום צורך בהתמשכות הזמן. עובדה שהדברים נמתחים ונמשכים על פני כל כך הרבה זמן עם השקעת משאבים כל כך גדולה ועם עיסוק בעניינים שכל מי שמסתכל עליהם מהצד נראים שוליים, דברים שברובם אם לא כולם שייכים לעולם האתי וודאי לא לעולם הפלילי.

"כל הדבר הזה בעיני גורם נזק גדול, אני מאוד מקווה שבסופו של עניין באמת תצא בחינה מקצועית של הדברים והעניין הזה יסתיים ובוודאי שכמה שיותר מהר יותר טוב".

השר לוין משוכנע שראש הממשלה יוביל את הליכוד לניצחון גורף בבחירות הבאות, "הוא כבר נבחר לעמוד בראש הליכוד, הוא נהנה מתמיכה ציבורית עצומה, הוא נהנה מתמיכה מוחלטת בתוך תנועת הליכוד ואין שום סיבה שהוא לא יהיה מועמד הליכוד ואני אומר יותר מזה - אני חושב שהוא גם הכוח האלקטוראלי הכי גדול שיש לנו ובהחלט הוא יכול לזקוף לזכותו הרבה מהצלחות הליכוד האחרונות ובודאי גם לתמיכה שיש היום לליכוד בציבור".

הוא מאשים את השר כחלון בטרפוד הניסיון לעשות שינויים משמעותיים במערכת המשפט, "הקואליציה הזאת עבדה בסך הכול בצורה טובה מאוד, סיימנו קדנציה של כארבע שנים, קדנציה יציבה עם לא מעט הישגים ולכן השלד של הממשלה הבאה צריך להיות שלד דומה לזה שהיה בקדנציה הזאת.

"יחד עם זאת אני מוכרח לומר שהגיע הזמן לחזור לימים של מפלגת שלטון גדולה שתאפשר לנו לנהל את הממשלה בלי משברים יום-יומיים, מבלי שדברים יעוכבו או לא יתבצעו במשך תקופה ארוכה בגלל מחלוקות בתוך הקואליציה. הדוגמא הטובה ביותר היא הסוגיה של השינויים במערכת המשפט כאשר מספיק סיעה אחת בקואליציה - במקרה הזה סיעת כולנו - על מנת להכשיל מהלך חיוני שהיינו יכולים לבצע אותו ולהגיע במסגרתו להישגים שהיו משנים כאן מציאות''.

לדבריו השר כחלון הטיל וטו על הרבה מאוד שינויים שניסו להוביל במערכת המשפט. ''אין ספק שלו היו לנו יותר מנדטים היינו יכולים לבצע את השינויים האלה. יש נטייה להגיד שהליכוד הוא בסדר אבל הבית היהודי הוא כאילו ימני יותר אז נצביע לו או הליכוד בסדר אבל ש"ס יותר דתית נצביע לה, הליכוד בסדר אבל כחלון יותר חברתי אז נצביע לו או הליכוד בסדר אבל ישראל ביתנו יותר דואגת לעולים ואז נוצר פיצול שרק מפריע לעבודת הממשלה.

"כאשר הפערים האמיתיים הם שוליים לחלוטין. אני חושב שמי שרוצה ממשלה יציבה, ממשלת ימין חזקה, מי שרוצה לחזק את ראש הממשלה - הדרך לעשות את זה היא על ידי חזרה למפלגת שלטון גדולה, תמיכה רחבה בליכוד ואני חושב שזה יתרום גם ליציבות וגם ליכולת לממש את המדיניות שלנו בכל התחומים".

רק הליכוד יכול

השר לוין דוחה את הטענות שליכוד גדול יביא להתנתקות מיו"ש ולהקמת ממשלת שמאל, "אני לא מקבל את זה, הליכוד של היום זה לא הליכוד שהיה אז. הכוחות הלאומיים מהווים בו רוב מוחלט, גם ראש הממשלה נתניהו הוכיח בוודאי בתקופת ממשל אובמה כאשר הוא עמד בלחצים אדירים במשך שמונה שנים, עמד איתן ולא איפשר כמובן לא לפנות ולא לפגוע באף יישוב ואני אומר גם עכשיו צריך להבין שהמכשול העיקרי להתיישבות נמצא עוד לפני הבעיות המדיניות, בבעיות שיש לנו מול מערכת המשפט.

''הליכוד באופן מוחלט ומוצהר רצה להוביל שינויים כאלה הם נבלמו בגלל בעיות בהרכב הקואליציוני ומי שרוצה ישראל חזקה ראש ממשלה חזק, מי שרוצה שנוכל באמת לבצע את הדברים שכולנו מאמינים בהם, הדרך היחידה היא חבירה לליכוד, תמיכה בליכוד וחיזוק גם של ראש הממשלה עצמו".