ראש השנה לעסקים

נעשה חשבון נפש וניתן לעצמנו דיווח עסקי – איזה טעויות עשינו ומה נקבל על עצמנו לשפר לשנה הבאה.

נצר וינטר , כ"ו באלול תשע"ח

נצר וינטר
נצר וינטר
צילום: שחר זינו

יום הדין הוא הזדמנות גם עבור בעלי עסקים לעשות חשבון נפש עסקי ולקבל על עצמם להשתפר לקראת שנה הבאה עלינו לטובה

נדמה שהחגים הגיעו מהר השנה. כמעט ללא התראות מוקדמות, עוד לא התאוששנו מהחופש הגדול וכבר מגיע אלינו ראש השנה ואנו עומדים ממש על קו הזינוק לקראת שנה עברית חדשה. שנה לשון לשנן ולשנות, לחזור שוב.

בעולם העסקים הישראלי, שהפך גלובלי כבר לקראת סוף המאה הקודמת, לא מייחסים כל חשיבות למחזור החודשים העברי והוא לכאורה חסר משמעות. סדר החודשים הלועזי הגלובלי הוא שקובע את פעילות המחזור העסקי ובסיומו בעלי בעסקים מחויבים בשלל דיווחים ודוחות. לעומת זאת, בסיום שנה העברית נמשכים "העסקים כרגיל".

במקורות היהודיים מתואר ראש השנה העברי כיום בו ברא בורא העולמים את עולמינו וממש בא' בתשרי החלה היצירה הפנומנאלית הזו להתקיים. על פי המסורת, ראש השנה העברי הוא "יום הדין", יום שבו כל אדם נדרש להביט אל עצמו פנימה. בהשאלה לעולם העסקי נוכל ליחס את ראש השנה העברי ליום בו אנו כיזמים וכבעלי עסקים נדרשים לתת דו"ח, לא לרשויות המס אלא לעצמנו. יום בו נשאל את עצמנו: כיצד באות לידי ביטוי תכונות האדם שבנו וכמה הצלחנו לממש אותן במירוץ העסקי היום יומי. יום בו ניתן דין לעצמנו על הפעילות העסקית שלנו.

עלינו לנצל את ההזדמנות, פתיחת שנה עברית חדשה, לחשבון נפש. לא רק חשבון נפש דתי אלא גם חשבון נפש עסקי. מה עשינו בשנה החולפת, כמה הספקנו והאם עמדנו ביעדים שהצבנו לעצמנו. נעשה חשבון נפש וניתן לעצמנו דיווח עסקי – איזה טעויות עשינו ומה נקבל על עצמנו לשפר לשנה הבאה.

בשלב השני יש להביט קדימה. לאיזה כיוונים אנו רוצים להתפתח בשנת תשע"ט? האם אנחנו רוצים להגדיל את העסק? ואם כן, כיצד ולאן.

אם כן, ניתן לזהות שקיימים לבעלי עסקים (גברים ונשים כאחד) שני ראשי שנה. ראש השנה אזרחי-גלובלי אשר בו ניתנת תשומת לב לצד הטכני והחומרי של העסק שלנו. וראש השנה העברי, אשר בו אין כל מחויבות מצד רשויות המס, אך יש לנו הזדמנות לחשבון נפש אמיתי שעשוי לקדם אותנו ולסייע לנו לפתח את העסק שלנו.

נברך ונתברך בשנה טובה, מתוקה ומוצלחת

(נצר וינטר הוא מנהל סניף מעוף ירושלים מעטם הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה)