ישראל שגתה, "זמן הזהב" - חלף

מתאם השבויים והנעדרים לשעבר ליאור לוטן אומר כי ישראל שגתה כשסיימה את המערכה בעזה ב-2014 מבלי להתנות את סיומה בהחזרת השבויים

ערוץ 7 , כ"ח באלול תשע"ח

התמונה האחרונה של הדר גולדין
התמונה האחרונה של הדר גולדין
צילום: באדיבות המשפחה

מתאם השבויים והנעדרים לשעבר, אל"מ במיל' ליאור לוטן, שהתפטר לפני כשנה מתפקידו, מסביר בריאיון ראשון ל"אולפן שישי" מדוע עזב את תפקידו, מותח ביקורת על מקבלי ההחלטות - וסבור שניתן היה להשיב את הבנים המוחזקים בעזה בדרך אחרת.

לוטן התייחס תחילה למצבם של האזרחים המוחזקים בידי חמאס בעזה, הישאם א-סייד ואברה מנגיסטו, ומספר כי כשפרשת השבויים תגיע לסיומה "האויב יופתע לגבי רמת המידע הקיימת אצלנו בנושא". לדבריו, "כל עוד אין הוכחה אחרת - הנחת העבודה היא שאנשינו בחיים".

"התפטרתי אחרי שהקבינט לא קיבל את הרעיון שלי להתקדמות במו"מ", אמר, "הצעתי דרכים אחרות, מחץ לקופסה, ובסיטואציה שבו הוצעה הצעה מהסוג הזה ולא קיבלה את האור הירוק, הבנתי שבין הברירה שלי להיות חלק מעסקה יקרה ולא סבירה שוב מול חמאס, בתנאיו, לבין להיות חלק מקיפאון, נכון להחליף סוסים בעלייה ולהמשיך אחרת".

לוטן סבור שיש לדבר עם חמאס כדי להוביל לפתרון: "אני לא רואה שום חשש שנדבר עם הגרוע באויבינו - ואם צריך גם עם השטן, גם עם חמאס, כדי להשיג הישגים מעשיים. לא דיון פוליטי או מדיני. היה רגע שבו היינו קרובים לעלות על נתיב שבקצהו אפשר לראות תיאורטית איזושהי עסקה. קרובים לעסקה לא. אני מאמין שאפשר להביא את זה לקו הסיום ולהחזיר את הבנים הביתה".

אל"מ במיל' לוטן מותח ביקורת על אופן הטיפול בסוגיית השבויים בעזה, בהם גם החיילים הדר גולדין ז"ל ואורון שאול, שמוחזקים בידי חמאס מאז המערכה בקיץ 2014. "אני חושב שזמן הזהב להשיב את אנשינו שנחטפו ולהימנע משחרור אסירים מאסיבי, כמו שאנחנו הולכים בשנים האחרונות, זה בזמן מערכה - ואם לא אז - אז בהסדרי סיום המערכה".

"תחשוב על מפגש קהיר שבו נציגי חמאס וישראל בחסות מצרית נפגשים בסוף מבצע צוק איתן, ומסדירים את הסדרי סיום המערכה", אומר לוטן, "זה חלון שבו אסור לנו לא לכרוך את שבויינו וחטופינו בידי האויב. אחת ממטרות הלחימה הייתה צריכה להיות שבי אנשי חמאס. היה צריך לומר 'אם אתם רוצים אותם בחזרה - החזירו את אנשינו'. במלחמה צריך לשבות את האויב גם אם האויב הזה הוא לא צבא קונבנצינלי".