הונגריה: מוזיאון שואה יפתח בשנה הבאה

למרות התנגדות חלק מהקהילה היהודית, ממשלת הונגריה הודיעה כי מוזיאון השואה בבודפשט יפתח בשנה הבאה בשיתוף פעולה עם חב"ד.

ניסן צור , כ"ט באלול תשע"ח

ראש ממשלת הונגריה אורבן בביקורו בישראל
ראש ממשלת הונגריה אורבן בביקורו בישראל
צילום: הלל מאיר/TPS

גרגלי גוליאש, ראש סגל משרד ראש הממשלה ההונגרי, הודיע במסיבת עיתונאים כי למרות ההתנגדות מצד חלק מחברי וראשי הקהילה היהודית בבודפשט, מוזיאון השואה שזכה לשם "בית הגורלות" יפתח בשנה הבאה.

המוזיאון יפתח לאחר שסניף חב"ד המקומי הסכים החליף את הפדרציה של הקהילות היהודיות במדינה בשותפות בהקמת המוזיאון.

במסיבת העיתונאים אמר גוליאש, "זוועות הדיקטטורה הנאצית והקומוניסטית של המאה ה-20 לעולם לא יישכחו. העובדה שיהודי הונגריה נשלחו למחנות השמדה לאחר הפלישה הגרמנית להונגריה בשנת 1944 איננה פוטרת את הונגריה מאחריות לפשע של כשלון להגן על אזרחיה. אין אשמה קולקטיבית, רק אחריות של המדינה".

העבודות להקמת מוזיאון השואה החדש בהונגריה החלו כבר לפני ארבע שנים. המוזיאון יוקם בעלות של 22 מיליון דולר. הקמת המוזיאון לוותה בעיכובים ומחלוקות לאחר שהקהילה היהודית בהונגריה ומוזיאון "יד ושם" סירבו לקחת חלק בהקמתו, לאחר שהתברר כי ההיסטוריונית מריה שמידט תמונה לעמוד בראש "בית הגורלות".

שמידט אמרה בעבר כי "הנאציזם לא היה גרוע יותר מהקומוניזם" – השוואה שמקובלת בקרב רבים מחברי התנועות הלאומניות באירופה.

ההתבטאות עוררה זעם בקרב הארגונים היהודיים שהודיעו כי לא ישתפו פעולה עם ממשלת הונגריה בעקבות המינוי. בעקבות המחלוקת, הודיע סניף חב"ד המקומי כי ימלא את מקומה של הקהילה היהודית בהקמת המוזיאון החדש.

בזמן מלחמת העולם השנייה שיתף הממשל ההונגרי, בראשו עמד מיקלוש הורטי שנחשב מקורב ומעריץ של היטלר, פעולה עם ראשי המשטר הנאצי בגירוש יהודי הונגריה אל מחנות ההשמדה באירופה.