הפלשתינים הגישו תביעה לבית הדין בהאג

סאיב עריקאת הודיע כי הפלסטינים הגישו תביעה לבית הדין הפלילי הבינלאומי.

ערוץ 7 , ב' בתשרי תשע"ט

סאיב עריקאת
סאיב עריקאת
צילום: רויטרס

מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת, אמר הבוקר (שלישי) כי הפלסטינים הגישו תביעה בגין פשעי מלחמה בבית הדין הפלילי הבינלאומי נגד ישראל עקב החלטת בג"ץ לאפשר את פינוי הכפר הבדואי חאן אל-אחמר.

שגריר ישראל באו״ם, דני דנון, הגיב "הפנייה של הפלסטינים לבית הדין בהאג היא דוגמא נוספת לטרור המדיני שאותו מובילה ההנהגה הפלסטינית. במקום יוזמות חסרות תוחלת, על ההנהגה הפלסטינית לזנוח את ההסתה ולהפסיק את תשלום המשכורות למחבלים ולחזור למו״מ ישיר".

בשבוע שעבר, כאמור, דחה בג"ץ את עתירת ועד תושבי הכפר נגד פינויו. השופטים חנן מלצר, יצחק עמית וענת ברון קבעו כי ניתן לפנות את הכפר, ביטלו את הצו הארעי שאסר על הריסתו מאז חודש יולי האחרון והתירו למדינה להוציא לפועל את תוכנית הפינוי של הכפר הבדואי שבגדה המערבית.

בפסק הדין, כתבה השופטת ענת ברון כי "ניתן להבין לליבם של העותרים המבקשים להימנע מן הפינוי, והקושי הכרוך במעבר מן המקום שבו קבעו את ביתם למקום חדש הוא ברור. עם זאת, מדובר בבנייה בלתי חוקית - ועל כך אין חולק; ובנסיבות המקרה אין בנמצא עילה שבדין להתערבות שיפוטית באופן שבו בחרה המדינה לאכוף את הדין על העותרים".

זמן קצר לאחר פרסום ההחלטה, בירך עליה שר הביטחון אביגדור ליברמן. "חאן אל-אחמר יפונה!", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. "מברך את שופטי בג"ץ על החלטה אמיצה ומתבקשת - אל מול מתקפת צביעות מתוזמרת של אבו-מאזן, השמאל ומדינות אירופה".

תנועת רגבים, שהגישה גם היא עתירה בעניין הריסת הכפר, הביעה את שביעות רצונה מהחלטת השופטים: "בג"ץ קבע שלא ניתן לאפשר לרש"פ את ההשתלטות העוינת שהיא מבצעת בעזרת מימון אירופי, על קרקעות בשליטה ישראלית ביו"ש".