תערוכה: דמעות של מלח

בדרכם האישית מבטאים האמנים את מחשבותיהם והלכי רוחם על המתרחש בשנים האחרונות בים המלח.

קובי פינקלר , ג' בתשרי תשע"ט

דמעות של מלח
דמעות של מלח
צילום: יחצ

ייחודו ויופיו של ים המלח, המהווה משאב טבע עולמי ולאומי, הם נקודת המוצא לתערוכת האמנות "דמעות של מלח", שמטרתה להציג ולעורר מודעות ציבורית למצבו העגום והמתייבש של ים המלח, היקר לכולנו.

ים המלח הוא סיפור עצוב. המקום הייחודי שלנו, שזכה להיכלל כאחד מפלאי עולם מבחינת הנוף, האקלים והחיים שבו השתנה "הגיע הזמן לעשות פעולות לתיקון המצב ולדרוש שהחלטות לאומיות להצלת ים המוות יקוימו, כדי שהדורות הבאים יכירו גם הם ים מלא חיים, כפי שאנו הכרנו" אומרת חבורת האמנים שהתקבצו לתערוכה.

בתערוכת "דמעות של מלח", מציגים אמנים מתחומי הציור, צילום,טלאים ועוד. בדרכם האישית מבטאים האמנים את מחשבותיהם והלכי רוחם על המתרחש בשנים האחרונות בים המלח.

זה מתחיל ביצירות אמנות בצבעוניות פסימית ותחושות לתקווה, ציור מופשט המתאר שבריריות וחוסר יציבות, קשר עמוק אל הטבע ואל מה שמעבר לו, צילומים המתארים את ים המלח כמקום של שקט מתעתע מעל, בעוד שמתחת הקרקע מאיימת לבלוע את מה שמעליה ונמשך בביטויים ותחושות של חנק ותיסכול על הרס אחד מפלאי הטבע, על הניצול הכלכלי שייהפך לאתר תעשייתי במקום אתר תיירותי. עיבוד שגורם לאיבוד.

"אני רואה חשיבות רבה בקיום התערוכה. כאמנית וכתושבת ערד לשעבר, ים המלח היה חלק מהוויית חיי, והנושא קרוב ביותר ללבי. ההפקה ואוצרות התערוכה מהוות עבורי יצירה אמנותית" מציינת אוצרת התערוכה רחל זיו.

התערוכה, בספרייה המרכזית ע"ש סוראסקי , באוניברסיטת תל אביב.