תמסור ד"ש בבית. יותר לא נתראה

אנו מציינים 45 שנים למלחמת יום הכיפורים ולסיפור הגבורה של תל סאקי שהפך לאתר הנצחה ורעות לזכר הלוחמים שנפלו ולסיפורים של הנצורים

רותם שמאי , ג' בתשרי תשע"ט

תל סאקי
תל סאקי
צילום: באדיבות מדרשת הגולן

"קודקוד, כאן סידן 616ב, תמסור ד"ש בבית. יותר לא נתראה, עבור"

זה המשפט שאמר מפקד מוצב תל-סאקי מנחם אנסבכר בשיחתו האחרונה עם המג"ד, כאשר האמין שיפול בשבי הסורי עם חייליו. השנה אנו מציינים 45 שנים למלחמת יום-כיפור ולסיפור הגבורה הישראלי הזה.

בדרום רמת הגולן, צפונית למושב רמת מגשימים, נמצא תל געשי קטן בשם תל סאקי המתנשא לגובה 494 מ' מעל לפני הים ומורדותיו זרועים קוצים ומנוקדים בסלעי בזלת. לאחר מלחמת ששת-הימים, עם קביעת קו הגבול בין ישראל לסוריה על 'קו התלים' הפרושים מצפון לדרום הרמה, הפך התל לקו הגבול. מתוך חיוניותו האסטרטגית כנקודת תצפית השולטת במרחב, במקום הוקם מוצב מודיעיני לתצפיות ועל כן הוא נבנה ללא עמדות ירי ותעלות קשר.

ארעיות אחזקת התל ייתרה בנייה של מגנן מסודר למוצב ועל כן לא הוקמו סביבו מכשולים כמו גדרות תיל, ושדות מוקשים לא נפרשו סביבו, ובהתאם גם המודיעין הסורי לא ייחס לתל חשיבות יתרה.

למוצב שהיה מאויש לפרקים, נשלחו בצהרי יום כיפור של שנת 73' חוליית לוחמים מהנח"ל המוצנח למשימת תצפית שגרתית, שהפכה מהר מאוד למלחמה קשה. הלוחמים שהו במוצב בזמן שהסורים פתחו בירי הארטילרי שפתח את המלחמה, ומיד לאחריו נפרצה גדר המערכת על-ידי מספר דיוויזיות חי"ר סוריות, בהן מאות טנקים ואלפי חיילי חי"ר.

בסוף יום הלחימה הראשון, ניתנה פקודת נסיגה למוצבים ולישובים בדרום רמת הגולן. מיקומו האסטרטגי של התל השולט על הציר הראשי לכיוון הכינרת מנע פינוי מהיר של החיילים מתוך תקווה שקומץ החיילים יעכבו את תנועת האויב הכבדה עד להגעתם של כוחות המילואים.

במהלך הלילה הכוח הסורי שהגיע לאזור נתקל באש עזה ועצר את התקדמותו. עם אור ראשון, החל קרב בין כוחותינו ובין הצבא הסורי שזכה ליתרון מספרי ולכלי נשק מתקדמים ולא סבל ממחסור לוגיסטי בתחמושת, מזון וציוד רפואי. טנקים ישראלים שהגיעו לאזור ניהלו קרב פנים אל פנים כשחיילי הנח"ל המוצנח מסייעים להם באש מקלעים.

מספר ניסיונות חילוץ מתנהלים באותו הבוקר אך נכשלים אל מול העדיפות הצבאית של האויב, שהסב אבדות כבדות לכוחותינו. בשלב זה היה ברור כי הסורים נחושים לסיים את ההתבצרות בהריגתם או לקיחתם בשבי של כלל החיילים הישראליים על התל.

בתגובה לכיתור האויב ועקב כישלונם של ניסיונות החילוץ, החליט מפקד המוצב להתבצר בבונקר ופקד על החיילים (שמנו הרוג ומספר רב של פצועים) להשמיד את המפות ואת המסמכים וכך להתכונן לנפילה בשבי הסורי האכזרי.

לאורך שלושת ימי הלחימה נערכו מחוץ למוצב קרבות פנים אל פנים קשים, מול נוכחות סורית עדיפה. חיילים נהרגו, נפצעו ונלקחו בשבי, והלוחמים הנותרים התבצרו ונלחמו בשארית כוחותיהם. עם 'הפיכת הקערה' ביום השלישי ללחימה וכחלק ממתקפת הנגד, נשלח כוח שהצליח להגיע למוצב ולחלץ ממנו את 28 הלוחמים ששרדו את ימי הלחימה הקשים כשהם נצורים ונתונים למתקפות בלתי פוסקות.

בתל סאקי הוקם אתר הנצחה ורעות לזכר הלוחמים שנפלו ולסיפורים של הנצורים. 28 הלוחמים ששהו בעמדה מבוטנת קטנה בשלושת ימי המלחמה, הוא סיפור מדהים של אחווה ורעות. במהלך ימי חול המועד יתקיימו סיורים לכל המשפחה באתר מורשת הקרב, שיספרו את סיפור גבורתם והצלתם המופלא, הסיורים יוצאים ע"י אשכולות בשיתוף מדרשת הגולן.

רותם שמאי הינו רכז ההדרכה במדרשת הגולן מבית עמותת 'רוח הגולן'