הממשלה נגד מערכת המשפט

על פי הדיווחים ראש הממשלה וכמה מן השרים זעמו על התערבות בג"ץ בזהות הוועדה לבחינת מינויים בכירים בשירות הציבורי.

ערוץ 7 , ג' בתשרי תשע"ט

נתניהו. זועם על ההתערבות
נתניהו. זועם על ההתערבות
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה וכמה משריו מתחו ביקורת בישיבת הממשלה היום (רביעי) על התנהלות מערכת המשפט וניסיונם של שופטים ויועצים משפטיים לסכל מינויים של ראש הממשלה.

בחדשות 2 פורסם כי בעקבות התפטרותם של מקורבי ראש הממשלה, יעקב נגל ואיריס שטרק, מהוועדה למינויים בכירים בשירות הציבורי, עלה הנושא לדיון בישיבת הממשלה.

ראש הממשלה פתח ואמר, "מה זה בכלל זיקה פוליטית? אולי בכלל מדובר בזיקה אידיאולוגית".

השר יואב גלנט האשים כי "כשהיועץ המשפטי לממשלה רוצה את המשנה שלו ל-7 שנים, אז הוא יודע להביא את זה לעצמו. הממשלה נבחרה כדי למשול. תפקיד הפקידים לבצע הוראות ולא לתת הוראות".

השר יובל שטייניץ הוסיף כי "יש החמרה יתרה כשזה נוגע למינויים של שרי הממשלה. אנשים טובים פוחדים לבוא".

ראש הממשלה סיכם את השיחה הזו ואמר, "בדיוק בשביל זה יש דרג נבחר שבוחר את אנשיו. אי אפשר לעשות כך שום דבר. אי אפשר לקדם מדיניות בצורה הזאת".

נזכיר כי בשבוע שעבר קבע בית המשפט העליון כי הוועדה לבחינת מינויי בכירים תפסיק זמנית את פעילותה, עד שהמדינה תשיב לעתירות נגד מינויים של נגל ושטרק, לאחר שנטען כי הם פועלים בניגוד עניינים.

יעקב נגל אמר היום כי הופתע שבית המשפט בכלל התערב בנושא. "הייתי משוכנע שבית המשפט יזרוק את העתירה הזאת מכל המדרגות אבל זה לא קרה. בערב החג, כשמנקים את השולחנות שלחתי את המכתב. אף אחד לא ביקש ממני לעשות את זה. לפי ההתנהלות הזאת, היועץ המשפטי לממשלה לא יכול להיות מנדלבליט והשופט העליון מזוז לא יכול להיות שופט, כי הוא היה קודם יועץ משפטי".

במקביל, תוגש בקרוב עתירה לבג"ץ נגד החלטת הממשלה למנות את הפרופ' דניאל הרשקוביץ, כחבר בוועדה, משום שהיה ח"כ ושר בבית היהודי. העותרים טוענים שהוא בעל זיקה פוליטית מובהקת ומינויו לוקה בחוסר שביעות קיצוני.