"פגיעה חמורה באחדות העם והמדינה"

במרכז ליב"ה מגיבים בחריפות לפסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים שהכיר בגיור פרטי. "המדינה מסירה אחריות מהיהדות".

ערוץ 7 , ד' בתשרי תשע"ט

בית דין לגיור
בית דין לגיור
צילום ארכיון: פלאש 90

במרכז ליב"ה מגיבים בחריפות לפסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים על הכרה בגיור פרטי.

"פסיקת בית המשפט להכיר בגיורים פרטיים היא פגיעה חמורה באחדות העם ובצביונה היהודי של המדינה. חמורה יותר היא עמדת המדינה התמוהה שמסירה אחריות מהיהדות הממלכתית ומשמירה על אחדות העם ופוגעת בידיה ברבנות הראשית", אומרים במרכז.

עוד מוסיפים בליב"ה, "אנחנו מצפים מחברי הכנסת ומשרי הממשלה לדרוש בדיקה כיצד ניתנה עמדת המדינה הזו. לא יתכן שהמדינה לא תדע לייצג את עמדת הרבנות הראשית, הזרוע הממלכתית היהודית של המדינה. לא יתכן שמייצגי המדינה היהודית לא ידעו לשמור על צביונה. מי שאחראי למחדל צריך לתת הסברים".

נזכיר כי לראשונה, קבע בית המשפט המחוזי בירושלים שגיור שנערך בבית דין של "גיור כהלכה" - בית דין אורתודכסי פרטי בהובלת רבנים מהציונות הדתית - יזכה ברישום יהדות בסעיף הלאום והדת במרשם האוכלוסין.

בפסק הדין שניתן לפני מספר שבועות והתפרסם היום (חמישי) לראשונה, לאחר שהותר לפרסום בשבוע שעבר, כתב השופט אהרן פרקש כי "לאחר שנתתי דעתי לטענות המבקשת (...) אני נענה לבקשה וניתן בזאת פסק דין הצהרתי, כי לאור הליך הגיור שעברה המבקשת היא יהודייה לצורך רישומה כיהודייה בפרטי הדת והלאום במרשם האוכלוסין".

פסק הדין ניתן לאחר שבמשך למעלה משנה ניסתה המדינה לסכל את ההכרעה, בטענה כי יש להמתין עד לקבלת מסקנות ועדת הגיור בראשות שר המשפטים לשעבר משה נסים וחקיקת חוק גיור, שיכריע לגבי הכרה בגיורים שנערכו בבתי דין עצמאיים.

לבסוף, לאור המבוי הסתום הפוליטי אליו נקלע הדו"ח של ניסים, לפני כשבועיים, ב-19 באוגוסט, השיבה המדינה לבית המשפט כי "לפנים משורת הדין" ובשל "תקופת הביניים בה אנו מצויים בהקשרו של דו"ח ועדת ניסים", היא מסירה את התנגדותה ומותירה את ההכרעה לשיקול דעת בית המשפט.

הגיור נערך, כאמור, בבית דין של 'גיור כהלכה', רשת בתי דין עצמאיים בהנהגת בכירי הרבנים בציונות הדתית, ובהם רבני ערים, יישובים וראשי ישיבות, ובנשיאות הרב נחום רבינוביץ', מזקני רבני הציונות הדתית וראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים. אב בית הדין בהרכב של "גיור כהלכה" בו בוצע הגיור היה הרב יהודה גלעד, רב הקיבוץ 'לביא' וראש ישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע.

לצדו כיהנו הרב בנימין הולצמן, רב היישוב מעלה גלבוע, והרב יוסף סלוטניק, ר״מ בישיבת מעלה גלבוע. הגיור המדובר נערך ביולי 2016. הבקשה לאישור הגיור הוגשה במרץ 2017 באמצעות עוה"ד אלעד קפלן, אסתר ביסוור ורעות קלינברגר מעמותת 'עתים'.