בשבע מהדורה דיגיטלית

מבין במשא ומתן

סגירת הנציגות הפלשתינית בוושינגטון יחד עם הפסקת התקצוב לאונר"א מוכיחים שטראמפ מבין את הסכסוך הישראלי-פלשתיני ושורשיו טוב מאוד

יאיר שרקי , ד' בתשרי תשע"ט

הקדים את ממשלת הימין הישראלית. טראמפ
הקדים את ממשלת הימין הישראלית. טראמפ
צילום: Kevin Lamarque, רויטרס

במחזורים הישנים, כמעט בכל העדות, אפשר למצוא בתפילות הימים הנוראים גם תפילה לשלום המלך, הסולטן או הדוכס, עם בקשה שהוא ויועציו יחשבו עלינו טובות.

חלק מהמדפיסים עדיין לא ביצעו את השינוי על הנייר, אבל כל המתפללים כבר יודעים לדלג בחיוך קל על השריד ההיסטורי הזה לאלפיים שנות גלות. אין לנו, ברוך השם, שלטון זר ונוכרי להתפלל לשלומו או להתחנן לחסדיו.

אבל אם יש מלך שראוי להתפלל לשלומו ולתבונת יועציו, הרי זה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שחתום על כמה מברכותיה הנאות של השנה שעברה, ומבטיח עוד כמה מהן גם לשנה הבאה. בתשע"ח הוא פתח שגרירות אמריקנית בירושלים, ביומה הראשון של תשע"ט הוא סגר את הנציגות הפלשתינית בוושינגטון. בשנה שעברה הוא ביטל את הסכם הגרעין עם איראן. בשנה הקרובה, כך לפחות מעריך אהוד ברק, הוא גם עשוי לפעול נגדה צבאית.

בניגוד לדימוי הקפריזי והלא צפוי שמדביקים לו בחדווה כלי התקשורת בארצות הברית, וגם כאן בישראל, תוך רמיזות ואזהרות שמחר בבוקר הוא יתהפך עלינו, טראמפ דווקא מתגלה כבעל קו עקבי מאוד, לפחות בכל הנוגע לסוגיות המדיניות ביחס לישראל. בזמן שהמערכת הפוליטית הישראלית, כולל נתניהו בנאום בר אילן, קיבלה עליה את הקמת המדינה הפלשתינית כיעד הסופי, טראמפ היה הראשון שהעז לפקפק בפומבי בפתרון שתי המדינות.

במקום "להשאיר לסוף" את שתי הסוגיות הקשות ביותר במשא ומתן - ירושלים והפליטים, טראמפ דווקא התחיל ביישור קו. באיחור של חמישים שנה הוא הכיר בירושלים כבירת ישראל והעביר אליה את השגרירות האמריקנית, וכעת מסיר את נושא הפליטים מהשולחן באותה הדרך, ופשוט אומר לפלשתינים את האמת: אין ישראלי ציוני שיוכל לחיות עם מימוש זכות השיבה, ובעיית הפליטים היא בועה. לא כל מי שסבא רבא שלו ברח מהשטחים שישראל כבשה במלחמה שהכריזו הערבים עליה בתש"ח, יוכל לנצח להסתובב עם תעודת פליט. על פי דיווחים בתקשורת הערבית טראמפ קרוב לחתום עם מדינות ערב, כמו סוריה לבנון וירדן, על הסכם שבמסגרתו יאזרחו את הפליטים הפלשתינים שבשטחן, ובעיקר את צאצאיהם.

עוד לפני כן טראמפ הכריז על הפסקת התקצוב האמריקני לאונר"א, והוכיח שהוא מבין את הסכסוך ושורשיו טוב יותר מרוב המתווכים שקדמו לו. בזמן שכל הפליטים ברחבי העולם מטופלים על ידי סוכנות האו"ם לפליטים, שמנסה ליישב אותם במדינות שבהן הם השוהים, הפלשתינים הם הקבוצה היחידה שקיבלה סוכנות פליטים ייחודית, שבמקום לנסות לסייע להם להתאזרח מנציחה את הפליטות. המנדט שניתן לה בתחילה היה לשלוש שנים, אבל היא פעילה גם אחרי שבעים שנה. בניגוד לשאר סוכנויות הפליטים בעולם, אונר"א מכירה גם בצאצאי הפלשתינים שברחו ב‑48' כפליטים. גם מי שקיבל אזרחות חדשה בכל מדינה שהיא, משמר במקביל את מעמדו כפליט. לא פלא שהמדיניות הזאת הביאה את מספר הפליטים הזכאים לסיוע בתחילת שנות האלפיים ליותר מארבעה מיליון. התקציב ב‑2014‑2015 חצה את מיליארד הדולרים, ו‑23 אלף בני אדם מועסקים במנגנון המנופח הזה, כולל אנשי חמאס שמנציחים ומעצימים את הבעיה.

יכול להתהפך

טראמפ מבין שהדרך לסיים את העימות היא גדיעת התקווה של הטרוריסטים. האשליות שמתווכים זרים ונמרצים מכרו לפלשתינים, יחד עם אנשי שמאל מלאי כוונות טובות ואופטימיות עיוורת, רק תדלקו את הסרבנות הערבית. כל הצעה שהונחה על השולחן תמיד הייתה נדיבה מזאת שקדמה לה, והפלשתינים הבינו מיד שגם ההצעה הבאה תהיה נדיבה עוד יותר, וכך גם זו שאחריה. עדיין הם דחו את כל ההצעות בתקווה שאחרי עוד קצת שפיכות דמים, עמדתם רק תשתפר.

מה שמדהים הוא שדווקא בישראל נבהלו בהתחלה מההחלטה של טראמפ לייבש את אונר"א. העמדה הישראלית הרשמית שהועברה לאמריקנים, כולל של גופי הביטחון, הייתה שאסור לקצץ באופן חד ומיידי את תקציב אונר"א, ובפרט את זה שמועבר לרצועת עזה, כדי למנוע קריסה הומניטרית. קציני צבא בכירים מזהירים בתדרוכים לתקשורת שקריסה כזאת תוביל באופן מיידי למלחמה. לפני כמה שבועות, על פי דיווח בחדשות עשר, נתניהו שינה כיוון והודיע לאמריקאים באמצעות שליח כי הוא תומך בהפסקת התקציב. את הכסף, אם ירצו, אפשר יהיה להעביר דרך מדינות ערביות כמו מצרים או גורמים אחרים, גם בלי לנפח את מנגנון השקר של אונר"א ולהעצים את הבעיה.

גם ביחס לאבו מאזן טראמפ הקדים את ממשלת הימין הישראלית. בזמן שבישראל התלבטו חודשים סביב החוק הבסיסי והצודק שישלול מהרש"פ את כספי התמיכות והמשכורות שהיא מעבירה למחבלים, טראמפ לא התייסר כשקיצץ בסיוע הישיר של ממשלו לפלשתינים. כשכאן מקפידים "לחזק את המתונים" ומתרגשים משיחת טלפון של ראש הממשלה הפלשתינית שאיחל שנה טובה לשר האוצר כחלון, הממשל האמריקני לא נרתע מלהכות את אש"ף תדמיתית ולסגור את הנציגות בוושינגטון.

אז נכון, כמו שמקפידים להזהיר תמיד, טראמפ יכול להתהפך. והצעדים שלו גם עלולים להביא בטווח הקצר להתפרצות טרור נוספת. אלא שהפעם לפחות נראה שהכיוון שלו הוא לטפל בשורש הבעיות. בימים שבהם אנו ממילא מתפללים עלינו ועל העולם כולו, אפשר לבקש גם שלממשלה כאן יהיה עוד קצת אומץ טבעי גם בלי צורך לפזול לממשל נוכרי, אוהד וחברי ככל שיהיה. וגם, שא‑לוהים יברך וישמור את ארצות הברית של אמריקה.

לתגובות: 2sherki@gmail.com