משגיחת כשרות בצבא: לא ראש אכ"א מחליט

הרב ברוך אפרתי קורא לקציני צה''ל לא להתערב בסוגיות הלכתיות, "לשום גורם חיצוני אסור להחליט עבור הרבנות".

בני טוקר , ד' בתשרי תשע"ט

הרב ברוך אפרתי
הרב ברוך אפרתי
צילום: עצמי

הרב ברוך אפרתי, יו"ר איגוד רבני דרך אמונה, מוחה בערוץ 7 על ההחלטה של ראש אכ"א לפתוח את מסלול משגיחי הכשרות ברבנות הצבאית לחיילות.

בפתח השיחה עימו מזכיר הרב אפרתי כי ''גיוס בנות דתיות לצבא אינו על דעת הרב הרב הראשי וגדולי הפוסקים. בסוגיות רחבות שקשורות לעולם הדתי מי שצריך לקבל את ההחלטות אלה גדולי ישראל, הפוסקים הגדולים שמקובלים על כלל ישראל בהובלת הרבנות הראשית והרבנות הצבאית.

"מדובר כאן בסוגיות גדולות שלא יכולות להיות מוכרעות על ידי רב כזה או אחר ובוודאי שבסוגיה הזאת הרבנות הראשית יחד עם הרבנות הצבאית חייבת להתעקש על כך שלא תהיה שום התערבות של כוח חיצוני, לא ראש אכ"א ולא הרמטכ"ל ולא שום גורם אחר שיכריע בסוגיות כאלה, היחידים שיכולים לפסוק כאן אלה גדולי הפוסקים, הרבנות הראשית והרבנות הצבאית".

לדבריו, ישנם פוסקים שהתירו לאישה להיות משגיחת כשרות, "החיי אדם מחמיר בזה, הערוך השולחן הקל. רבי משה פיינשטיין התיר את הדבר וכן הרב הראשי לישראל".

הרב אפרתי טוען כי עצם שירותה של בת בצה"ל גם לא בתפקיד משגיחת כשרות הוא אסור, "גדולי חכמי ישראל אסרו שירות בנות בצבא ולכן עצם העובדה שיש מישהי שמשרתת בצבא בתפקיד כזה או אחר ומישהו ממונה עליה זה בעייתי. עלינו לחכות לראות מה יאמרו גדולי ישראל בסוגיה זו. יש גם בעיה של חוסר צניעות ובוודאי לנשים שתהיינה משגיחות כשרות זה יכול להביא לבעיה של חוסר צניעות, אין מקומה של בחורה דתית בצבא".

הוא מצטער על כך שכיום ישנן נשים שרוצות לעשות תפקידים של גברים, "גדולי ישראל אסרו שאישה תנהיג את הציבור ורבים לא הסכימו להגיע לחופות שערכו נשים. הרב קוק כתב שעיקר המהות של האישה זה בניין עמוד השדרה של עם ישראל ולא החיצוני. לכן המגמה שנשים רוצות לחקות גברים ולעשות את התפקידים שלהם והן חושבות שיהיה להן יותר נחת רוח זו טעות".