בית המשפט מפקיע את מונופול הרבנות

עו"ד בומבך מעריך שאם חוק הגיור היה מאושר בית המשפט לא היה מתערב, "יש כאן איתות לרבנות".

בני טוקר , ד' בתשרי תשע"ט

למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: גיור כהלכה

עו"ד אילן בומבך, המתמחה בתחום הליטיגציה והמשפט המנהלי-אזרחי, אומר לערוץ 7 כי בית המשפט המחוזי בירושלים שקבע שגיור שנערך בבית דין של "גיור כהלכה" יזכה ברישום יהדות בסעיף הלאום והדת במרשם האוכלוסין הפקיע למעשה את המונופול של הרבנות על הגיורים.

"זה פסק דין עם משמעות מאוד מרחיקת לכת, זו לא סנונית ראשונה. אנחנו רואים גם בעבר שבג"ץ ובית משפט מחוזי במקרה הזה לא נרתעים גם מעיסוק בנושאים של דת ומדינה. כמובן מעדיפים תמיד שהצדדים יתפשרו, ימצאו דרכים כאלה ואחרות אבל כשאין ברירה אז גם פוסקים, וכשפוסקים אנחנו רואים שגם נכנסים לשיקול דעת של המדינה במקרה הזה של הרבנות.

"במקרה שלפנינו המדינה אמנם מכירה בגיור פרטי ופה עושים צעד נוסף אך מאידך גיסא לא מוותרים פה על דרישות ההלכה, עדיין מקפידים על כך שהגיור יהיה אורתודוכסי, בעניין הזה לא מתפשרים, אבל בהחלט מפקיעים כאן את המונופול שיש לרבנות בעניין הזה".

להערכתו אם חוק הגיור היה מאושר בית המשפט לא היה מתערב בתיק, "בג"ץ ובכלל בתי המשפט לא ששים להתערב, אבל הרבה פעמים אוהבים לנפנף שהנה אוטוטו יש חוק, במקרה הזה יש את חוק הגיור שצפוי לקרום עור וגידים אבל כשרואים שאכן זה לא מגיע וכל פעם דוחים ודוחים אז בית המשפט אמר את דברו. הצעד הזה של בית המשפט המחוזי, במקרה הזה השופט אהרון פרקש מכיר בגיור פרטי, אני חושב שזה איתות מאוד ברור לרבנות שאם הם ימשיכו בחוסר הגמישות ובהרמת קשיים אז תמצא דרך להתערב".

עו"ד בומבך סבור שהרבנות חייבת להגיע לחקיקת חוק גיור מסודר שימנע בעתיד התערבויות נוספות של בתי המשפט בגיורים, "צריך לשנות גישה והדרך הנכונה ביותר זה לא לתת לבג"ץ ולבתי המשפט לפסוק אלא לבוא ולחוקק חוק גיור מסודר. שכל הצדדים יבואו ישבו עד שיצא עשן לבן ויוציאו מתחת ידם דבר מתוקן בדמותו של חוק גיור. לא צריך להפגין חוסר גמישות היכן שלא צריך כמו למשל במתווה של משה ניסים. חבל שבאמת חוק הגיור לא בא לעולם, חבל שלא מצאו את הדרך לבוא למצוא דרך שמקובלת ושכל אחד יבוא ויוותר.

''ועדת ניסים בראשותו של השר לשעבר משה ניסים מצאה פתרון הולם. הועדה הזאת חטפה קיטונות של רותחים מכל הכיוונים אבל גם הוועדה הזאת לא מוותרת על הדרישות הקפדניות של ההלכה, להפך = ממשיכים לקבוע שגם כאן הגיור ימשיך להיות אורתודוכסי, אם זאת לא יהיה מונופול מוחלט של הרבנות.

''אנחנו יודעים שקשים גרים לישראל כספחת ואנחנו יודעים שאין מצב שבו אנחנו מאלצים אנשים להתגייר אבל מצד שני כשמישהו כבר רוצה להצטרף אליך והוא נכון לעשות כל כך הרבה צעדים אל תדחה אותו בצורה כל כך קיצונית וחשוב שהדברים הללו יופנמו. אני חושב שאפשר למצוא את הדרך מבלי לוותר על דרישות ההלכה כמלוא הנימה וזאת אם אנחנו באים ופוסעים בדרך המקובלת של הידברות התקרבות".