השר ארדן:
"היו לי חילוקי דעות כבדים עם אלשיך"

''אינני מתחרט על מינוי אלשיך אך היו לי עימו חילוקי דעות בסוגיות כבדות", סיפר השר ארדן והכריז על שלושת המועמדים לתפקיד המפכ''ל.

עדו בן פורת , ד' בתשרי תשע"ט

גלעד ארדן
גלעד ארדן
צילום: קובי ריכטר/TPS

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן (הליכוד) כינס אחר הצהריים (חמישי) מסיבת עיתונאים בעקבות החלטתו שלא להאריך את כהונת מפכ''ל המשטרה רנ''צ רוני אלשיך, שיסיים את תפקידו בחודש דצמבר הקרוב.

בפתח דבריו סיפר ארדן כי נפגש עם אלשיך בצהריים והודיע לו על החלטתו. ''המפכ"ל ואני שוחחנו במשך כמעט שעתיים על עתיד משטרת ישראל וסיכמנו להמשיך את שיתוף הפעולה כפי שצריך וכפי שמתבקש''.

''כאשר מוניתי לשר לביטחון הפנים קיבלתי משטרה שנמצאת במשבר אמון חריף מאוד מול הציבור וכמעט מחצית מהסגל הפיקודי הבכיר נאלץ לפרוש בנסיבות מביכות'', הזכיר.

לדברי ארדן, משטרת ישראל הפכה בשנים האחרונות להיות משטרה מתקדמת מבחינה טכנולוגית וחכמה יותר. ''אינני מתחרט על מינוי של רוני אלשיך למפכ"ל המשטרה עם זאת, היו למפכ"ל ולי גם חילוקי דעות וגם הבדלי גישות בסוגיות שונות. סוגיות מהותיות וכבדות משקל שבעיניי יש להן והייתה להן השפעה ניכרת על אמון הציבור במשטרה''.

''אומנם, מתוך בגרות ואחראיות נמנעתי וגם ספגתי על זה ביקורת אפילו מהמחנה הפוליטי שלי, לתת ביטוי פומבי להן'', הוסיף השר ארדן.

הוא הדגיש כי הארכת מינוי של מפכ"ל מכהן איננה דבר מובן מאליו ומעולם לא הייתה. ''החוק לא קובע מהי משך הכהונה ולא היה נוהג בנושא זה. החלטת הממשלה קבעה תקופה של שלוש שנים. הדברים היו ידועים וזו הייתה אף בחירת המפכ"ל עצמו".

ארדן סיפר כי שלושת המועמדים לתפקיד המפכ''ל הבא הם מפקד מחוז ת"א ניצב דוד ביתן, מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי וניצב בדימוס משה צ'יקו אדרי.

"היעד המרכזי של המפכ"ל הבא הוא הורדת הפשיעה במגזר הערבי. למרות תקציבים רבים שהושקעו, האלימות במגזר לא ירדה", הדגיש השר לביטחון הפנים.

ארדן סיפר כי לא עדכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו בהחלטתו. "קיבלתי הנחיות ברורות מהיועמ"ש לגבי אלו שאני יכול להיוועץ עימם בתהליך והקפדתי על כך. לא עדכנתי את ראש הממשלה ולא את השרים".