לבנון מסרבת לאזרח 'פליטים' פלסטינים

שר החוץ הלבנוני: "לעולם לא נסכים לאזרח פליטים פלסטינים. זכות השיבה תישאר מקודשת''.

דלית הלוי , ד' בתשרי תשע"ט

גבול לבנון. ארכיון
גבול לבנון. ארכיון
צילום: חיים אזולאי. פלאש 90

ג'ובראן באסיל, שר החוץ של לבנון, אומר כי מדינתו לעולם לא תסכים לאזרח את ה'פליטים' הפלסטינים, וזאת בתגובה לדיווחים לפיהם הממשל האמריקני מעוניין שהמדינות המארחות את הפליטים יעניקו להם אזרחות.

"גם אם העולם כולו יסכים להתאזרחות, אנו לעולם לא נסכים לכך. וכפי שהבסנו את ישראל באמצעות סילוק הכיבוש שלה (מלבנון בשנת 2000) כך אנו נביס אותה בנוגע לתוכנית ההתאזרחות ולזכות השיבה שתישאר מקודשת", אמר באסיל בראיון לעיתון אל-ג'ומהוריה הלבנוני.

באסיל ציין עוד, כי הדיון בנושא הפליטים אינו דבר חדש ולדבריו לבנון התרגלה להתמודד עם עמדות כאלה שמאמצות ישראל וארה"ב, וכי היא התריעה פעמים על החומרה שבהן.

על פי נתוני הלשכה לסטטיסטיקה בלבנון, מספר הפליטים הפלסטינים בלבנון עמד בשנת 2017 על 174,422 נפש המתגוררים ב-12 מחנות פליטים ו-156 ישובים.

נתוני מפקד האוכלוסין הלבנוני עומדים בסתירה לנתונים הרשמיים שמפרסמת אונר"א, ועל פיהם בלבנון רשומים 449,957 פליטים פלסטינים המתגוררים ב-12 מחנות פליטים.

גורמים פלסטינים מסרו לאחרונה, כי מספר הפליטים הפלסטינים בלבנון הצטצמם בכמחצית לאחר שרבים היגרו למדינות המערב בגין מדיניות האפליה רבת השנים שנוקטת כלפיהם ממשלת לבנון.