הנשק נגד השופט: טענה מתקופת התיכון

הסנטורית פיינשטיין העבירה ל-FBI מכתב סודי לגבי התנהגות לא ראויה של קוואנו כשהיה בן 17.

גיל רונן , ה' בתשרי תשע"ט

השופט ברט קוואנו
השופט ברט קוואנו
צילום: רויטרס

הדמוקרטים מנסים למנוע את מינויו של שופט שמרן לבית המשפט העליון, באמצעות האשמה אנונימית של אישה לגבי מעשים שעשה, כביכול, כשהיה נער בבית הספר התיכון.

הסנטורית הדמוקרטית דיאן פיינשטיין העבירה ל-FBI מכתב סודי שהגיע לידיה, ממנו עולה – לפי הדיווחים בנושא – כי קוואנו ביצע מעשים לא ראויים, ואולי אף בלתי חוקיים, כשהיה בן 17.

המקור למכתב הוא ככל הנראה אישה שהיתה עם קוואנו בתיכון, ואשר היתה מעורבת באותם מעשים. אותה אישה התעקשה שלא להיות מזוהה בשמה בציבור. על פי הדיווחים, שמות כל המעורבים במעשים – מלבד קוואנו – צונזרו מהמכתב שהועבר ל-FBI.

ה"גארדיין" הבריטי ציטט מקור שתודרך לגבי תוכנו של המכתב. הוא טען שמדובר באירוע שהתרחש במסיבה. קוואנו וחבר שלו, כך נטען, נעלו את הבחורה בחדר בניגוד לרצונה, וגרמו לה "לחוש מאויימת", אבל היא הצליחה לבסוף לצאת מהחדר.

פיינשטיין סירבה לומר באיזו האשמה מדובר. סוכנות ה-FBI מסרה כי לא פתחה בחקירה פלילית עקב המידע, והסתפקה בצירוף המכתב לתיק הרקע על קוואנו אשר מועבר לבית הלבן.

מומחים רואים במהלך של פיינשטיין ניסיון של הרגע האחרון לעכב את מינויו של קוואנו לבית המשפט העליון, ומעשה של ייאוש.

ועדת המשפט של הסנאט אמורה לערוך את הצבעתה על מינויו של קוואנו בסוף השבוע הבא. מינויו של קוואנו ייתן לשמרנים רוב של 5 מתוך 9 בבית המשפט העליון של ארה"ב ועשוי להחזיק מעמד עשרות שנים.

הדמוקרטים מקווים לדחות את ההצבעה על המינוי עד לאחר הבחירות לקונגרס בנובמבר. אם יצליחו בבחירות הללו, ינסו למנוע כליל את המינוי.