הרמטכ"ל בהר עציון:
מתי חייל רשאי לסרב פקודה?

רא"ל גדי איזנקוט ביקר בישיבת הר עציון ושוחח עם רבני הישיבה ועם תלמידיה. "צבא ערכי יהיה צבא חזק יותר".

עדו בן פורת , ה' בתשרי תשע"ט

איזנקוט בהר עציון
איזנקוט בהר עציון
צילום: עידו כהן

הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט הגיע היום (שישי) לביקור בישיבת הר עציון, כשהוא מלווה בראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז, דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס, הרב הראשי לצה''ל תת אלוף הרב אייל קרים וקצין מילואים ראשי תת אלוף ארי סינגר.

במהלך הביקור נפגשו הרמטכ"ל ופמלייתו עם ראשי הישיבה, הרב יעקב מדן, הרב ברוך גיגי, והרב משה ליכטנשטיין.

אחד הרגעים המעניינים בפגישה היה המפגש של הרמטכ"ל עם עשרה צוערים בבה"ד 1, הלומדים בישיבה. בפגישה תיארו הצוערים את המצב הנוכחי בבה"ד 1 המאפשר להם לשרת בקורס קצינים תוך שמירה והקפדה אמונותיהם וערכיהם.

מהישיבה המשיך הרמטכ"ל לבית המדרש לנשים במגדל עז, ושם דיבר עם תלמידות המדרשה, שכחצי מהן עתידות להתגייס עם תום לימודיהן במדרשה, וכן עם כחמישים חיילות בוגרות המדרשה.

"באופן טבעי יש ויכוחים ציבוריים בחברה הישראלית", אמר הרמטכ''ל בעת שדיבר מול תלמידי הישיבה, ''במיוחד בשל כך שמחתי לשמוע מצוערים בוגרי הישיבה שהם מצליחים לשמור על הערכים שלהם לצד הקשר החברי שהם יוצרים עם חבריהם ליחידות שהגיעו מציבורים אחרים של החברה הישראלית.

''רוח צה"ל יונקת ממסורת העם היהודי והמטרה היא קודם כל חתירה לניצחון וביצוע משימות יחד עם ערכי כבוד האדם והרעות'', הוסיף.
כאשר יש פקודה בלתי חוקית בעליל אסור לחייל להקשיב לפקודה. בארבעים שנות שירות נתקלתי במקרים בודדים שבהם ניתנו פקודות בלתי חוקיות. כאשר חייל משוכנע שהפקודה שקיבל מהמפקד שלו אינה חוקית בעליל וסותרת את ערכיו חובה על החייל לסרב לקיים את הפקודה

איזנקוט קרא לצעירים להתגייס לשירות קרבי בצה''ל, ''אני מודאג מכך שרק שני שליש מכל מאה המיועדים לגיוס בוחרים להתגייס. המסר שלי לצעירים במדינת ישראל זה לעשות שירות משמעותי ככל שניתן וחייל קרבי זה השירות היותר משמעותי".

במענה לשאלה על חייל שנדרש בפקודה לעבור על ערכיו ואמונותיו אמר הרמטכ"ל "כאשר יש פקודה בלתי חוקית בעליל אסור לחייל להקשיב לפקודה. בארבעים שנות שירות נתקלתי במקרים בודדים שבהם ניתנו פקודות בלתי חוקיות. כאשר חייל משוכנע שהפקודה שקיבל מהמפקד שלו אינה חוקית בעליל וסותרת את ערכיו חובה על החייל לסרב לקיים את הפקודה.

''החייל צריך לדעת שהוא ייבדק ואם הוא צדק וזה היה בניגוד צורם לערכיו ואמונותיו הוא יצא נקי, אבל אם לא הוא ייתן על כך את הדין", הבהיר איזנקוט.

ביקורו הנוכחי של הרמטכ"ל, בעיצומם של הימים הנוראים, הינו חלק ממהלך ארוך ומורכב אותו הוביל איזנקוט בשנה וחצי האחרונות במטרה לשמור על האמון והיחסים הטובים של צה"ל עם הציונות הדתית.

הרב יעקב מדן, אחד מראשי ישיבת הר-עציון ומראשי איגוד ישיבות ההסדר, אמר בפגישתו עם הרמטכ"ל "לצבא יש תפקיד חשוב מאוד ביצירת לכידות בחברה הישראלית ועל כולנו להירתם ולתת את חלקנו כדי שמשימה זאת תצליח. בעשרת ימי תשובה אנחנו צריכים לעשות את חשבון הנפש שלנו ולהודות לאנשים שבחרו להקדיש את חייהם לביטחון המדינה, אני מודה לקדוש ברוך הוא ששיבץ את רב-אלוף גדי איזנקוט בעת הזו בראש הצבא".טוען....

צילום: עידו כהן