"כל סגירת מפעל זו בכייה לדורות"

ראש העיר בית שמש השתתף בדיון בשאלת עתיד מפעלי המלט בישראל ובהם מפעל מלט הר-טוב. "אלו עובדים ממיטב בניה של עירנו בית שמש".

חיים לב , ז' בתשרי תשע"ט

ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול
ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול
צילום: יוני קמפינסקי

הוועדה המייעצת להיטלי סחר במשרד הכלכלה והתעשייה התכנסה בסוף השבוע האחרון כדי לדון בהמלצות הממונה על ההיטלים, דני טל, להטיל היטל היצף על יבוא של מלט מיוון ומטורקיה.

הרקע לדיון הוא מחאת עובדי המפעל חברת מלט הר-טוב בפאתי בית שמש המוחים על יבוא מלט מטורקיה ומיוון בתנאי היצף, כך שהוא נמכר בשוק הישראלי במחיר נמוך יותר מזה מהמחיר שבו הוא נמכר שוק המוצא שלו. המשמעות היא שהוא חושף את התעשייה הישראלית לסכנה ומפר את כללי התחרות ההוגנת בענף.

בדיון השתתפו כ-70 כלכלנים ואנשי מקצוע שעסקו בשאלת עתיד מפעלי המלט בישראל. במהלך הדיון נשמעו עמדות של הצדדים המעורבים בסוגיה, נציגי תעשיות המלט הישראליות נשר והר טוב ונציגי היבואנים והיצרנים הזרים.

ראש עירית בית שמש משה אבוטבול שהשתתף בדיון הגן על עובדי המפעל. "לא נוכל להביט בעיניים של מאות העובדים שיפוטרו אם חברת מלט הר-טוב תיסגר, אלו עובדים ממיטב בניה של עירנו בית שמש, וחשוב לזכור מעבר למספרים ולמילים הגדולות גם את העובדים שעתידם עומד על כף המאזנים, והמדינה לא יכולה לאטום אוזניה מזעקתם", אמר.

בדבריו הציג בוועדה את עמדת העיר בית שמש, שמפעל המלט הוותיק הר-טוב נמצא בתחומה. "בית שמש", אמר ראש העיר, "גם חוותה מראות קשים של סגירת מפעלים כמו ביטול בניית מטוס הלביא במנועי בית שמש, מפעל אמקור שנסגר. כל סגירת מפעל זו בכייה לדורות, המנהלים אולי מצליחים לצאת לדרך החדשה, אבל לא כן העובדים, יש עובדים שעובדים במלט הר-טוב עשרות שנים ואין להם לאן ללכת, רק לרחוב. כשאנו באים לדון בשאלת המלט, צריך לזכור גם את מאות העיניים של העובדים, הם חלק בלתי נפרד מהשאלה העומדת על הפרק".

"העיר בית שמש נמצאת בתנופת בניה גדולה", הוסיף אבוטבול, "כ-30 אלף דירות נבנים בו זמנית בבית שמש, ולמפעל המלט הר-טוב יש שותפות אמיצה בבנייה הזו, אם אנו רוצים לבנות ולא להיות תלויים בחסדיו של הסולטן ארדואן, אנו צריכים לטפח את התעשייה המקומית, לעודד מפעלים ולחזק יוזמות".

בהמשך דבריו גם ציין ראש העיר את תרומת מפעל הר-טוב לכלל תושבי העיר: "מפעל הר-טוב הוא מפעל חיוני לבית שמש, המפעל מלווה יוזמות קהילתיות, הוא גם מכשיר עובדים מכלל המגזרים כולל עובדים חרדים, הנהלת המפעל קשובה לצרכי בית שמש, ואנשיה הם חלק בלתי נפרד מהקהילה בעיר".

"תקוותי כי אנשי הוועדה יקשיבו לקולות העולים מהשטח, וייזכרו את ציבור העובדים הנאמן והמסור של המפעל. ולבעלי מפעל הר-טוב אני אומר, כי ההחלטה החשובה שקיבלתם להעביר את המפעל לשמירת שבת מלאה, היא החלטה שתביא עמה ברכה גדולה למפעל, והשבת היא מקור הברכה, כך שאין לי ספק שתצליחו גם במאבק המוצדק שלכם לשמור על היצור המקומי, ולתת תקווה למאות עובדים מתושבי בית שמש שאין להם לאן ללכת", חתם את דבריו.