'אולי צה"ל חש נאנס על ידי בג"ץ'

סגן שר הביטחון מצטרף למבקרי הועדה שתבחן קיצוב עונש למחבלים: אולי צה"ל הרגיש נאנס על ידי בג"ץ, אבל יש פשעים שאין עליהם מחילה.

שמעון כהן , ז' בתשרי תשע"ט

רעיון מעוות. הרב בן דהן
רעיון מעוות. הרב בן דהן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

רעיון מעות, בן דהן

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מביע התנגדות לועדה שצה"ל מקים לבחינת רציבת עונשים של מחבלים שנידונו למאסר עולם והוא כותב "כל עוד אני שר הביטחון, אף מחבל לא יזכה לקיצור עונש, אפילו של שעה אחת".

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס סגן שר הביטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן למידע אודות הקמתה של הוועדה על ידי צה"ל "על רקע הערות שנשמעו במהלך דיון בעתירה לבג"ץ", כלשון הודעת דובר צה"ל שהתייחס לדיווח על עצם הקמת הוועדה.

"שר הביטחון צודק. זו איוולת. אין שום היגיון להסכים לרעיון כל כך מעוות", אומר סגן השר ותוהה: "אחרי שבית הדין הצבאי קבע שהטרוריסטים האלה ייכנסו למאסר עולם נקצוב את עונשם? הם ככל פושע רגיל?".

לדבריו יש לזכור כי "הקציבה על מעשים פליליים היא לא דבר מובן. מה פתאום אנחנו קוצבים את עונשו של מי שנקבע לו מאסר עולם? אבל יש תהליך שלם שדבר כזה קורה בו על פי תנאים מסוימים, אבל צריך לזכור שהרצח שביצעו המחבלים אינו רצח פרטי אלא לאומי. המטרה היא לגרש אותנו מהארץ. לא מדובר ברצח נקודתי, רצח של בני משפחת פוגל, אלא המטרה ברצח הזה היא לעקור אותנו מהישוב איתמר ומכל הארץ ושנחזור כל אחד למדינה ממנה הוא בא. אנשים שזו התפיסה שלהם נחשוב על קציבת עונשם?".

בהתייחסו לטענות לפיהן הועדה המוקמת איינה מהווה שינוי בפועל אלא רק שינוי המנגנון הדן בבקשה, ובעוד בעבר היה זה מפקד הפיקוד שדן בבקשה הרי שמעתה תעשה זאת הועדה, אומר סגן השר כי "ברגע שמתחיל הסדק הראשון של הקמת ועדה, טבעו של עולם הוא שהסדק יתרחב ולכן אסור לפתוח את הסדק הזה".

לדברים אלה הוא מוסיף הערה למערכת המשפט, זו שכאמור בעקבות הערה של בית המשפט העליון גרמה להקמת הועדה: "אני אומר אמירה כלפי מערכת המשפט הישראלית, עם כל הכבוד, המעמד שמקבלים רוצחים אין לו אח ורע בשום מקום בעולם. אי אפשר להסכים לעתירות האלה ולעמדה הזו שמערכת המשפט נותנת להם, מתייחסים במערכת המשפט שלנו בכזה כבוד לכל פניה ולכל בקשה שלהם. הדבר הזה מנוגד לכל היגיון. הדמוקרטיה צריכה להגן על עצמה. דמוקרטיה לא צריכה להתאבד ומוכנה לעשות הכול למען הדמוקרטיה".

וכשאלו העמדות שנשמעות מפיו שלו ומפיו של שר הביטחון, לא ברור איך בכלל מקים צה"ל באופן עצמאי ועדה שכזו. על כך משיב סגן השר ואומר כי לפי שעה מדובר באמירות בלבד והמנגנון המדובר עדיין לא הוקם. "אני מעריך ששר הביטחון יידע להעביר את הנחיותיו דרך מערכת הפיקוד הקבועה והמסודרת. אין לזה שום היגיון. יכול להיות שבשלב מסוים הצבא הרגיש שהוא נאנס על ידי בית המשפט העליון, אבל גם ביהמ"ש העליון חייב להבין שיש סוגי פשעים שאי אפשר לסלוח עליהם. כמו שכולם מדברים על כך שעל רוצחו של ראש הממשלה אסור לדבר על קיצור עונשו, כך גם פשעים מהסוג הזה אין להם שום מקום למחשבה על קיצוב עונש".

ואולי, שאלנו את סגן השר, כמי שמאמין בחובה להשוות את הדין משני עברי הקו הירוק כחלק מהשאיפה להחלת ריבונות, ניתן היה לשער שאולי יפתיע ויתמוך במתן אפשרות שכזו כחלק מההשוואה בין מנגנוני המשפט בישראל הקטנה למנגנוני המשפט ביהודה ושומרון.

"זה אמור להיות אולי החוק האחרון שיש מקום לדבר על להשוות אותו בין שני צידי הקו הירוק. אני עמד בשנה האחרונה על השוואה של חוקים רבים בין יהודה ושומרון לשאר חלקי המדינה. כשנסיים את כל החוקים הללו ונשווה בין כל החוקים נוכל לחשוב גם על החוק הזה".