צפו: טרנד עולמי - גרפיטי סרוג

בשנים האחרונות צמח סגנון גרפיטי חדש הכובש את העולם- גרפיטי מצמר. הגרפיטי אולי לא חוקי אבל אין ספק שהוא מחיה את הרחוב

מתנאל ראט , ז' בתשרי תשע"ט

סריגת רחוב- אמנות גרפיטי ללא פגיעה בסביבה
סריגת רחוב- אמנות גרפיטי ללא פגיעה בסביבה
צילום: iStock

אם תלכו באחד מרחובות אירופה, סביר שתיתקלו לאחר זמן קצר בצעיפי חורף צבעוניים המכסים את העצים. לא מדובר באופנה חדשה של הטבע, אלא בסוג גרפיטי חדש שהולך ונהיה פופולארי בעת האחרונה- סריגת רחוב או גרפיטי צמר.

האגדה מספרת שהגרפיטי החדש התחיל בטקסס, ארה"ב על ידי סורגי בגדים שלא ידעו מה לעשות עם שאריות הסריגה שנשארו להם. הסורגים החליטו להשתמש בבדים בשביל לעטוף עצים או סתם עמודים ברחוב. לפני כעשר שנים הוקמה בטקסס קבוצה רשמית ראשונית של נשים היוצרות גרפיטי סרוג והשאר היסטוריה.

כיום התופעה התרחבה מחוץ לגבולות ארצות הברית, וניתן למצוא yarn bombing (מילולית: הפצצת חוט) בארצות נוספות כגון גרמניה, יפן ואפילו טיפה אצלנו בישראל (תחת השם "סריגת גרילה").
הסריגה בדרך כלל תלויה על עצים או על עמודי רחוב, אבל יש גם מי שמקשט את המכונית שלו או את דלת הבית בצעיפי צמר צבעוניים.

הסריגה מעניקה צבע וחיים לרחובות האפורים
צילום: iStock


רוב סורגי הרחוב עושים זאת כחלק מתחביב או על מנת לייפות את הרחוב. אבל יש גם כאלו שמתייחסים לסריגה כגרפיטי ממש, ומנסים להעביר דרכו מסרים ומחאות ציבוריות. באנגליה לדוגמא, "פוצצו" בצמר דגם של טנק, בתור מחאה על מעורבות ארצות הברית בעיראק, ובגרמניה היו מי שיצרו מיצג שלם מסריגה כמחאה על תחנת הכוח הגרעינית שפועלת במקום.

ואם גם לכם יש חשק לסרוג את הרחוב- תזכרו שכמו כל גרפיטי, הסריגה על רכוש העירייה איננה בדיוק חוקית וייתכן שתצטרכו להסביר לשוטר למה אתם סורגים צעיף צמר לעץ.

ראיון עם גרייס ברט אחת מחלוצות הטרנד שזכתה לכינוי "אמנית הגרפיטי המבוגרת ביותר בעולם" שהמשיכה ליצור עד גיל 106:רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!