הדתה? התחזקות

הרב שמואל אליהו רואה במאות אלפי המתפללים בכותל הוכחה לכך שעם ישראל הוא עם מאמין, "הם קוראים לזה הדתה, אנחנו קוראים לזה התחזקות"

הרב שמואל אליהו , ט' בתשרי תשע"ט

הרב שמואל אליהו
הרב שמואל אליהו
צילום: אלירן אהרון

היום הכי משמח בשנה

חכמינו אמרו - לא היו ימים טובים לישראל כמו יום הכיפורים וט"ו באב. הגמרא מסבירה למה ט"ו באב הוא יום שמח, אבל למה יום הכיפורים שמח? זה פשוט - כי זה יום מחילה וסליחה לישראל. בגלל שזה יום כל כך טוב אנחנו מברכים ברכת שהחיינו בתחילתו. ולמה הוא כל כך טוב אם אנחנו מתענים בו? הטוב שבו זה בגלל שהקב"ה רוחץ אותנו, מטהר אותנו, מסיר את ערלת הלב שלנו.

ביום הזה יכפר לכם יטהר אתכם מכל חטאותיכם, אם אדם חטא, טעה, נכשל, יש לו שריטה בנפש - זו צלקת בנשמה, ביום הזה הקב"ה מרפא את הפצעים האלה, מחזיר אותנו כקדם, מחדש אותנו.

אנחנו רואים בפועל, באופן מפתיע, התעוררות של עם ישראל. בשבוע שעבר וגם השבוע ראינו מאות אלפי יהודים מגיעים למקום הקודש, הכי קרוב שהם יכולים לכותל המערבי, ולא מדובר ביהודים של בית מדרש דווקא, אלא מכל מקום מאות אלפים. ראיתי את זה במו עיניי. ואתה שואל את עצמך מי עורר אותם לבוא אל הקודש אם לא המים הטהורים שהקב"ה מזה עלינו ביום הכיפורים.

זה דבר מדהים לראות איך המים הטהורים האלה מנצחים את כל הדיבורים של עייפות חולשה וכפירה, פתאום מסתבר שעם ישראל הוא עם מאוד מאמין. אנחנו ראינו את זה בחוש, אבל גם סקרים מלמדים שהעם הזה יותר ויותר מתחזק מבחינה אמונית. ההתחזקויות האלה מתרחשות ביום הכיפורים, ביום שהקב"ה מטהר אותנו, מסיר את כל האבק, את כל הלכלוך, את כל השריטות, את כל הפצעים, את כל הכאבים ולכן אנחנו מברכים ביום הזה 'שהחיינו וקיימנו לזמן הזה'.

"אנחנו לא יודעים עדיין איזה מתנות מדהימות ומקסימות נקבל ביום הכיפורים הזה, אבל במשך השנה נזכה לראות אותם. למה שאנשים אחרים קוראים 'הדתה' אנחנו קוראים התחזקות. התחזקות שהקב"ה מפעיל אותה וכל אלה שחושבים לעצור את התהליך הזה של ההתחזקות הרוחנית, ההתעצמות הרוחנית של עם ישראל, צריכים לדעת שזה מהלך אלוקי. אין לכם סיכוי ללכת נגד המהלך האלוקי שהובטח לנו, מובטחים ישראל שיעשו תשובה באחרית הימים. הנה זה קורה, וזה קורה בענק וזה קורה בכל מקום בארץ בכל הרבדים, גברים, נשים, ילדים, מבוגרים, דתיים, חילונים, כולם מתחזקים.

יהי רצון שהקב"ה יזכה אותנו לפתוח את הידיים שלנו, לפתוח את הלבבות שלנו, לקלוט את הטהרה הגדולה שהקב"ה מערה עלינו ממרום וביום הכיפורים הזה נצעד עוד צעד ענק קדימה לקראת התפקיד הגדול של עם ישראל שיביא ברכה לעולם כולו. תזכו לשנים רבות נעימות וטובות שנה טובה ותבושרו בחתימה טובה.