מסמכי הארכיון נחשפים:
ראש אמ"ן העריך: "לא הולכים למלחמה"

ארכיון צה"ל מפרסם לראשונה את ההערכות שהשמיעו אלופי המטכ"ל פחות מיממה לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים.

רפאל לוי , ח' בתשרי תשע"ט

הרמטכ"ל דוד אלעזר וראש אמ"ן אלי זעירא על רקע תותחנים ברמת הגולן במלחמת יום כיפור
הרמטכ"ל דוד אלעזר וראש אמ"ן אלי זעירא על רקע תותחנים ברמת הגולן במלחמת יום כיפור
צילום: אבי שמחוני, במחנה. דובר צה"ל ובאדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף היום (שני) את פרוטוקול דיון פורום מטכ"ל ביום שלפני פרוץ מלחמת יום כיפור.

אלי זעירא, ששימש אז כראש אמ"ן, פתח את הישיבה בסקירה מהירה, דיבר על תגבור הכוחות של צבאות מצרים וסוריה שקיימו תרגילים גדולים סמוך לגבול הצפוני והדרומי של ישראל, ודיווח גם על 11 מטוסי תובלה רוסים שנחתו במצרים ובסוריה. הוא ציין כי אינו יודע מה מטרתם.

"המצב מאוד עצבני אצל המצרים והסורים והם מפלפלים את עצמם שאנחנו הולכים לתקוף...הצד ממול חושש והעסק הזה יכול לגלוש ולצאת משליטה של הערבים על עצמם", העריך זעירא אבל הרגיע, "בסיכומו של דבר אני לא חושב שאנו הולכים למלחמה".

הרמטכ"ל דוד אלעזר חיזק את הדברים. "אני מקבל את הערכת אמ"ן ורואה את המלחמה כפחות סבירה כרגע".

הוא גם ציין שייתכן שקיומה של עצרת האו"ם באותם ימים, היא הסיבה של מדינות ערב להתעצמות בגבולות. "יכול להיות שיש גם סיבות פוליטיות קיצוניות. העובדה שכרגע מתקיימת העצרת והם צריכים להבליט שהמזרח התיכון הוא הבית של חומר הנפץ ושכל העולם צריך להתעסק בזה".

הרמטכ"ל לשעבר חיים בר לב במפקדת פיקוד צפון בזמן המלחמה
באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון צלם: מיקי אסטל, במחנה

בהמשך אמר הרמטכ"ל כי הוא מודע לעובדה שמערך ההגנה של האויב יכול להפוך למערך התקפה וכי אין לצבא ידיעות לפיהן צבאות ערב אינם מוכנים לתקוף. הוא החליט להעלות את רמת הכוננות בשל כך.

"אם יקרה המצב הכי גרוע, כלומר, שתפתח התקפה בלי אף מילה (מידע מודיעיני) נוספת, אז אנו נצטרך לבלום באמצעות הכוחות הסדירים. זאת אומרת באמצעות חיל האוויר וכל הכוחות שיש לנו בקווים. לצורך זה אנו לא רק מכריזים מצב ג' אלא גם מתגברים את הקווים על ידי כוח סדיר שישנו בארץ. במקרה של קטסטרופה, אנו נצטרך לגייס גיוס מיידי. מבחינה זאת יש לנו מגבלה מסויימת שביום כיפור אין רדיו".

הרמטכ"ל הוסיף, "אם היית פרשן הייתי שם פה נקודה ואומר שזה לא הולך לקרות. אבל היות ואנו לא עוסקים רק בפרשנות צבאית אלא אנו אחראים למצב, חייבים לנקוט באמצעי הביטחון הדרושים".

רב אלוף דוד אלעזר סיכם את הדיון באיחול חתימה טובה לכולם ואמר, "נהיה מוכנים לכל מצב. כידוע, אין לנו עניין במלחמה ואני מאוד לא הייתי רוצה שהיא תקרה לנו בהפתעה מוחלטת".