כך תתכוננו לצום - כבר מהיום

כמו בכל דבר בחיים, כשמתכננים את הדברים מראש- אפשר לחסוך הרבה עוגמת נפש. ריכזנו עבורכם טיפים שיעזרו לכם להתכונן לצום כבר מהיום.

מתנאל ראט , ח' בתשרי תשע"ט

ארוחות גדולות לפני הצום הן לא תמיד רעיון טוב
ארוחות גדולות לפני הצום הן לא תמיד רעיון טוב
צילום: iStock

יום כיפור כבר בפתח, ועם כל ההכנות ליום כיפור ולסוכות, לפעמים שוכחים להכין את הגוף לקראת הצום.

הכנה נכונה לקראת הצום לא יכולה להסתכם רק באכילה מרובה ביום שלפני הצום, אלא צריכה להתחיל כבר זמן מה לפניו. ריכזנו עבורכם כמה טיפים שיעזרו לכם לעבור את הצום בקלות, ולהשאיר לכם להתרכז בדברים החשובים באמת ביום כיפור.

1. שתייה- יש כאלו שבמהלך הצום צמאים, ויש שרעבים, אבל אין חולק על חשיבות השתייה לפני הצום. כבר מהיום הקפידו לשתות יותר מהרגיל, בפרקי זמן קצובים (לדוגמא כל שעתיים). אל תשאירו את כל השתייה ממש לפני הצום- באופן כזה, הגוף לא סופג את המים. שתו מים באופן קצוב ותמנעו מעצמכם כאבי ראש ותחושת צמא.

שתיית מים בזמנים קבועים- עוזרת לספיגת הנוזלים
צילום: iStock


2. מאכלים מלוחים ומתוקים- כהמשך לסעיף הקודם- מומלץ להמעיט ואף להימנע מאכילת מאכלים מלוחים ומתוקים לפני הצום. מאכלים אלו מגבירים צמא ומעמיסים על הגוף (ולכן הם גם לא מומלצים לפני השינה) ויקשו עליכם לצום ביום עצמו.

3. קפאין- מי שרגיל לשתות כמה כוסות קפה כל יום, עלול להתקשות לתפקד בלי לשתות אפילו כוס אחת במהלך כל יום כיפור. מומלץ להרגיל את הגוף כמה ימים לפני הצום למנות קטנות יותר של קפאין ולהמעיט קצת את התלותיות של הגוף בחומר בשביל למנוע כאבי ראש.

מי שרגיל לשתות הרבה קפה- יתקשה לצום בלי הכנה
צילום: iStock


4. ארוחות קטנות- במהלך ערב יום כיפור עדיף לאכול כמה ארוחות קטנות מאשר סעודה אחת גדולה. סעודות גדולות מכבידות על הגוף ועלולות גם להוביל לתחושת צמא. אכילת כמה סעודות קטנות, תיתן לגוף זמן לעכל את המזון בקצב איטי בלי להכביד עליו.

5. פחמימות מורכבות- פחמימות מורכבות הן פחמימות שלוקח לגוף זמן לעכל וממילא נותנות תחושת שובע לזמן רב יותר. פחמימות אלו כוללות- לחם, אורז, פסטה (שלושתם עדיף מקמח מלא), תפוח אדמה ועוד. מכיוון שלוקח לגוף יותר זמן לעכל את הפחמימות האלו- מומלץ לאכול אותם לפני הצום ובכך להשאיר תחושת שובע לזמן רב יותר בתוך הצום.

פחות מומלצים לפני הצום- טובים לשבירת הצום
צילום: iStock


6. שבירת הצום - לאחר הצום כדאי לאכול ארוחה קלה בשביל שלא להכביד על הגוף. שתייה קלה או עוגות (בנוסף לשתיית מים כמובן) יוכלו להעניק לגוף סוכרים ואנרגיה מהירה שתעזור לכם מיד לאחר הצום.

שיהיה לנו צום קל ומועיל.

הכתבה נכתבה בשיתוף ד"ר אסנת בלום מקופ"ח כללית

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!