המדינה לא תפטור נשים רוצחות מאחריות

הלובי הפמיניסטי דורש לפטור נשים שרצחו בני זוג מאחריות פלילית. משרד המשפטים לא מספק את הסחורה. פרשנות.

גיל רונן , י"ט בתשרי תשע"ט

זירת רצח. אילוסטרציה
זירת רצח. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

הלובי הפמיניסטי במדינת ישראל דורש לשנות את החוק כך שנשים שרצחו בני זוג יהיו פטורות לחלוטין מאחריות פלילית, אם שכנעו את בית המשפט שהיו קורבנות להתעללות. ואולם, נראה שמשרד המשפטים לא נכנע ללחצים הפמיניסטיים.

כך עולה מכתבה שפורסמה באתר "הארץ" בערב יום כיפור, ואשר ניתן לומר עליה כי נכתבה לפי כללי התעמולה הפמיניסטית הקיצונית. הכתבה מונה את שמותיהן של חמש נשים שמרצות בימים אלה עונשי מאסר בגין רצח בני הזוג שלהן, ומקוננת על חוסר הצדק שבדבר. מהכתבה והציטוטים המופיעים בה עולה כי כל אישה שרצחה את בן זוגה עשתה זאת בהכרח בגלל שהתעלל בה ו/או בגלל שגברים התעללו בילדותה ואין להענישה.

בכתבה צויין כי באחרונה הגישה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) הצעת חוק חדשה, הדורשת להוסיף לחוק העונשין סעיף של הגנה עצמית בנסיבות של אלימות במשפחה, שיפטור נשים רוצחות מאחריות פלילית. "החוק הקיים מאפשר להפחית מעונשן אולם במשרד המשפטים מתנגדים לכך בתוקף", נכתב.

עם זאת, דווח כי "במסדרונות משרד המשפטים... מגבשים בימים אלה רפורמה בעבירות המתה, שבמסגרתה נשים שרצחו בן זוג מתעלל לא יואשמו עוד ברצח – בגינו החוק מחייב עונש מאסר עולם". ל"הארץ" נודע כי במקום זאת, הן יואשמו בהמתה עם אחריות מופחתת, אשר לוקחת בחשבון התעללות מצד הקורבן, אשר העונש בגינה יהיה עד 20 שנות מאסר.

מצג שקרי לכאורה

"גם שינוי זה רחוק מהמקובל במקומות אחרים בעולם", קונן העיתון לאנשים חושבים, וטען כי בארצות הברית, קנדה, אוסטרליה ובריטניה, מוטלת אחריות מופחתת על נשים רוצחות שעברו התעללות, ועונשן נע בין תקופות מאסר קצרות ופטור מעונש.

על פניו נראה שאמירה זו מנסה ליצור מצג שקרי. היא מתעלמת, בין היתר, מהעובדה שנשים בארה"ב מקבלות עונשי מאסר כבדים מאוד בגין מעשי רצח של בני זוג – הרבה יותר מאשר בישראל. לדוגמה, קלי קוקראן ממדינת אינדיאנה נידונה בחודש מאי ל-65 שנות מאסר בגין רצח בעלה. שיעורן של האסירות בארה"ב מהווה 10.4% מאוכלוסיית האסירים, ואילו בישראל – רק 1.3%.

אחת האסירות שעליהן מדווח "הארץ" באמפתיה מסויימת היא אריקה פרישקין, עליה נכתב כי רצחה את בעלה לאחר התעללות שלו בה. מכתב האישום בו הורשעה פרישקין עולה תמונה שונה – של רוצחת סדיסטית שכעסה כי ראתה את בן זוגה עם בחורה אחרת בחוף הים. היא דקרה אותו וחיכתה שעות כשגסס, בלי לקרוא לאמבולנס. בין היתר אמרה: "עוד מעט אתה תחליף צבעים, עוד מעט יהיו פניך בצבע סגול. עד שאני לא אראה צבע סגול, לא אעזוב אותך".

המתה בנסיבות של אחריות מופחתת

הכתבה מציינת כי לפי סעיף 300א לחוק העונשין, שנחקק בעקבות פרשת כרמלה בוחבוט, ניתן להקל בענישה גם בעבירת רצח, אם הנאשם היה נתון במצב של "מצוקה נפשית קשה עקב התעללות חמורה ומתמשכת בו או בבן משפחתו". אולם לדעת ח"כ רוזין וכותבת הכתבה ב"הארץ", סעיף זה אינו מספק משום שהוא לא מפחית מהנשים את מידת האחריות הפלילית.

בתגובה לפנייתנו העביר משרד המשפטים לידינו את טיוטת החוק המוצעת. סעיף 301ב קובע כי אם הרצח בוצע "כשהנאשם היה נתון במצב של מצוקה נפשית קשה, עקב התעללות חמורה ומתמשכת בו או בבן משפחתו, בידי מי שהנאשם גרם למותו", הוא ייחשב ל"המתה בנסיבות של אחריות מופחתת" והעונש בגינו יהיה עד 20 שנות מאסר.

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.