ארה"ב:
מרצה סרב להמליץ על לימודים בישראל

מנזקי ה-BDS: פרופסור באוניברסיטת מישיגן מסרב לסייע לסטודנטית אביגיל אינגבר, שרוצה ללמוד בישראל.

גיא כהן , י"א בתשרי תשע"ט

אוניברסיטת קליפורניה, קמפוס ברקלי
אוניברסיטת קליפורניה, קמפוס ברקלי
צילום: רויטרס

פרופסור באוניברסיטת מישיגן סירב לחתום על מכתב המלצה שיסייע לסטודנטית ללמוד בישראל. הסיבה: המרצה תומך בתנועת החרם על המדינה היהודית – תנועה המוכרת בראשי התיבות BDS.

הפרופסור ג'ון צ'ייני-ליפולד, מרצה לתרבות אמריקנית, סירב לחתום על מכתב המלצה עבור הסטודנטית אביגיל אינגבר, שביקשה ללמוד בישראל במשך סמסטר אחד.

"כפי שאת אולי יודעת, הרבה מחלקות באוניברסיטה התחייבו לחרם אקדמי נגד ישראל בתמיכה בפלשתינים החיים בפלשתין", כתב הפרופסור לאינגבר במייל. "החרם הזה כולל את כתיבתם של מכתבי המלצה עבור סטודנטים המתכננים ללמוד שם". המכתב פורסם בעמוד הפייסבוק של קבוצה פרו-ישראלית בשם Club Z.

צ'ייני-ליפולד הכחיש שהפעולה שלו מהווה אנטישמיות. בראיון לעיתון מקומי אמר שמטרת החרם היא ללחוץ על ישראל לציית לחוק הבינלאומי בכל הקשור ליחס אל "הפלשתינים".

"אין לי כל טינה נגד הסטודנטית, והייתי חותם בשמחה רבה על מכתב לכל תוכנית לימודים אחרת מעבר לים", אמר והסביר, "אני סבור שהחרם הוא טקטיקה טובה לשיפור זכויות האדם".

יו"ר Club Z, מאשה מרקולובה, אמרה לסוכנות הידיעות JTA כי ההחלטה היא אנטישמית משום שניתנה "רק בגלל שהיעד שהסטודנטית בחרה הוא ישראל".