אישום: בכיר ערבי הסית לטרור בפייסבוק

חבר מזכירות ועדת המעקב העליונה של המגזר הערבי מואשם בעבירות של הסתה לטרור וגילוי הזדהות עם ארגון טרור, בעקבות פוסטים בפייסבוק.

שלמה פיוטרקובסקי , י"א בתשרי תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

פרקליטות מחוז חיפה הגישה בצהריים (חמישי) לבית המשפט השלום בעיר כתב אישום נגד רג'א מוחמד אגבאריה תושב אום אל פחם בן 66 בגין עבירות של הסתה לטרור וגילוי הזדהות עם ארגון טרור.

אגבאריה שימש בעבר מזכ"ל תנועת "בני הכפר" הקיצונית ונחשב כיום לאחד ממנהיגי התנועה. במקביל הוא משמש גם כחבר מזכירות ועדת המעקב העליונה של המגזר הערבי בישראל.

מעובדות כתב האישום שהוגש באישור היועמ"ש עולה כי אגבאריה פרסם במספר הזדמנויות בחשבון הפייסבוק שלו במהלך התקופה שבין חודש יולי 2017 ועד חודש יולי 2018 פרסומים בהם גילה הזדהות עם ארגון טרור וקריאות הסתה ותמיכה בטרור.

באחד המקרים פרסם אגבריה פוסט בחשבון הפייסבוק שלו בשפה הערבית בעקבות הפיגוע במתחם הר הבית בו נרצחו שני שוטרי מג"ב ונפצע שוטר נוסף:

"האם פיגוע אלאקצא מבשר על שלב חדש (של ערביי ישראל) בתוך ה-48?! ירושלים קדם לה מסגד אלאקצא, היא מגרש החיכוך והעימות הראשון (ומוקד) רגישות השהידים אשר בחרו להגן על המסגד של הערבים והאסלאם, הם אשר מתבוססים בדמם אותו הקיזו האימפריאליסטיים וישראל. מצפן אנשי ההתנגדות היה ונותר ירושלים.

א. א. פחם תלווה את השהידים שלה בדרכם האחרונה, בגאווה הגדולה ביותר (באבהא חלה- במקור). אל עתיד חדש.. ואל גני הנצח (יגיעו) השהידים. שמות השהידים עפ"י תעודות זהות כפי שפורסם בתקשורת הינם: מחמד חאמד ג'אברין, בן 19. מחמד אחמד ג'אברין בן 39. מחמד ג'אברין בן 19. כולם בני משפחה אחת".

לצד פרסום זה, פרסם אגבריה סרטונים המתעדים את הפיגוע. באחד הסרטונים נשמע קולו של המתעד, אשר אומר: "שידור חי מחצר מסגד אלאקצא שוטר נורה מטווח אפס, וגם המבצע נורה מטווח אפס. כנראה יש יותר ממבצע אחד בפיגוע כי הירי נמשך". ברקע דברים אלה נשמע קול המכריז: "לסגור את כל המסגדים יש שהידים".

עוד עולה כי באחת התגובות לפרסום זה, נרשם, כי פיגועים מעין אלה יובילו לסופו של מסגד אלאקצא ולהגברת הפיקוח עליו יותר ממה שהיה עד היום. בתגובה לכך, רשם אגבריה : "אל תדאגי, אלאקצא יישאר איתן וקוציו בגרונות הציונים ומקורותיהם. האינתיפאדות, הרי הם צעירי 'כנפי בית אלמק'דס' יסרבו לחילול מסגד אלאאקצא ע"י המתנחלים".

בתגובה נוספת כתב הנאשם: "הגינויים של אבו מאזן וועדת המעקב נבדלים מציבור העם הפלסטיני ולא מייצגים אותנו כיתומים היושבים בשולחנות הקמצנים (\הרשעים)" .

בתגובה אחרת לפרסום זה, נרשם: "רצח והטפה מחדש? אתה הגיוני?". לכך השיב אגבריה "אני תוהה זה רצח משני הצדדים. רצח הוא לא חד צדדי ..... זו מולדתנו וחובתנו להגן עליה".

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להורות על מעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.