נתניהו:
"אם תיכפה עלינו מלחמה נפעל בכל הכח"

נתניהו באזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים, "ישראל הייתה חייבת לתת מכה מקדימה כדי למנוע מן האויב את ההצלחה הראשונית".

ניצן קידר , י"א בתשרי תשע"ט

נתניהו נואם בטקס
נתניהו נואם בטקס
צילום: קובי גדעון / לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבינוי יואב גלנט וסגן הרמטכ"ל אביב כוכבי השתתפו היום (חמישי) בטקס האזכרה לזכר חללי מלחמת יום הכיפורים, בהר הרצל בירושלים.

בפתח נאומו התייחס ראש הממשלה נתניהו לכשל המודיעיני של ראשית המלחמה, "לפני ימים ספורים הציבור נחשף למברק הבהול שכתב ראש המוסד צבי זמיר כמה שעות קודם למלחמה. הוא מתריע, שחור על גבי לבן, מפני הסכנה הברורה והמיידית. גם הספקנים הגדולים ביותר היו חייבים להשתכנע ולפעול בהתאם".

"אינני ממעיט בגודל ההחלטה הנדרשת. ההחלטה לתקוף בהתקפת מנע היא החלטה לא פשוטה לכל ממשלה, להערכתי ההחלטה הקשה ביותר בפני כל ממשלה, כי לעולם לא תוכל להוכיח מה היה קורה אם לא היינו תוקפים. אבל בהינתן ידיעה חד משמעית, כמו במקרה זה, ישראל הייתה חייבת לתת מכה מקדימה כדי למנוע מן האויב את ההצלחה הראשונית ואת הקורבנות הרבים שהצלחה זו גבתה מאיתנו", ציין נתניהו.

"אני חושב לא רק על אלפי ההרוגים, אלא גם על אלפי הפצועים בגופם ובנפשם, על השבויים, על הנעדרים", הוסיף ראש הממשלה.

"עלינו לעשות כל מאמץ למנוע מלחמה, אבל אם היא תכפה עלינו - נפעל במלוא הכוח נגד מבקשי נפשנו", הצהיר נתניהו וציין, "מבקשי נפשנו מובלים היום במזרח התיכון בראש ובראשונה על ידי איראן, שבתוקפנותה קוראת בגלוי להשמדת ישראל. חובתנו להגן על עצמנו מפני סכנה זו. כך נוסיף לעשות".

"הדור הנוכחי של לוחמי צה"ל יונק תעצומות נפש מדור מלחמת יום הכיפורים, הצעירים שותים בצמא את מורשת הקרב של קודמיהם. רבים מהם הם נכדים לאותם גיבורים, אותם גיבורים שהפעילו כושר עמידה וגבורה עילאיים באוקטובר 1973. כושר העמידה הזה והגבורה הזאת הם שהביאו את השלום עם שתיים משכנותינו, כי דווקא גודל הכישלון בתחילת המלחמה העצים את גודל הניצחון בסופה, וישראל נחלה ניצחון כביר במלחמת יום הכיפורים", אמר נתניהו. "פחות משלושה שבועות אחרי שספגנו מתקפת פתע, צה"ל עמד בשערי העיר דמשק בזכות יכולתנו, בזכות יכולתם של הלוחמים והמפקדים, להפוך את הקערה מנחיתות קשה להכרעה מוחצת, נסללה הדרך לשלום עם מצרים ובהמשך גם לשלום עם ירדן".

"אני מאחל החלמה בגוף ובנפש לפצועי מלחמת יום הכיפורים ולכם משפחות יקרות, אתם ששילמתם את המחיר היקר מכל, נזכיר בהערכה אין קץ את דבר משורר תהילים: 'כי היית מחסה לי, מגדל עוז מפני אויב'. יהי זכרם של הנופלים ברוך לעד", חתם נתניהו את נאומו.

נשיא המדינה ריבלין אמר בטקס, "מלחמת יום הכיפורים הייתה מהקשות שבמלחמות ישראל, אויבינו מצאו צמרת צבאית ומדינית שכשלה".

לדבריו, "למרות ההפתעה למרות האובדן הנורא למרות המכה הקשה שספגנו ודווקא בגלל כל אלו הניצחון הישראלי היה גדול ורב. האויב למד כי גם אחרי מכה קשה והפתעה לא יוכל לנו. מי שניצח את המלחמה היה החייל הפשוט, חיילי הסדיר שבגופם הגנו על האדמה הטובה הזו. חיילי המילואים שלא היססו להתייצב מול אש תופת בעמדת נחיתות. המפקדים בשטח שהבינו כי נותרו לבד, וגורל המערכה מוטל על כתפיהם".

"כשל המנהיגות במלחמת יום כיפור הציב תמרור אדום בפני החברה הישראלית, ובפני המערכת הצבאית והמדינית. גם בימים אלו כאשר מדינת ישראל מצויה בעידן עתיר סיכונים והזדמנויות, עידן שיכול לשנות את פני המזרח התיכון כפי שהכרנו אותנו, אסור לנו לשכוח את הלקח תמיד חייבים להטיל ספק. לשמור על חופש החקירה והביקורת. להגן על חופש המחשבה. לא עוד קונספציות. לא עוד מנהיגות הניזונה ממקור אחד, מדברת בקול אחד ודוחה את הקולות המאתגרים. שכן המחיר, כפי שלמדנו, כבד מידי, כבד מאד", ציין ריבלין.

"אחי ורעי הקרבות תמו, האש פסקה. אך יש מי שבשבילו המלחמה עדיין לא תמה, ובכל שנה נוספים עוד ועוד חללים לרשימה ההולכת ומתארכת", אמר הנשיא וסיפר על יצחק דרקסלר ז"ל שנפצע קשה בקרב ברמת הגולן, שרד אך סבל מכוויות בכל הגוף: "יצחק דרקסלר, הטנקיסט החרדי מבני ברק נשא את צלקות הקרב ולא הפסיק לרגע להילחם, הוא נלחם על שיקומו שלו, הוא נלחם להנצחת הנופלים החרדים וגם אני נפגשתי איתו סביב שאלת הנצחת הנופלים החרדים. נאבק לגיוס צעירים מהעולם החרדי ואף היה ממקימי גדוד הנח"ל החרדי כשהלך ברחוב עם החליפה והכובע איש לא ראה מאחוריו את הטנק השרוף, את הלהבות, את רגעי האימה ואת זעקות הכאב. השנה, ארבעים וחמש שנה מתום המערכה, נפטר יצחק מפצעיו. וכמו יצחק ז"ל רבים ביננו נושאים עדיין את אימת המלחמה מי בגוף, מי בנפש ומי בשניהם".