פולין: אבן על בית הכנסת ביום כיפור

אלמונים השליכו אבן שניפצה את שמשות בית הכנסת בעיר גדנסק בצפון פולין במהלך תפילות יום כיפור, בשעה שבני הקהילה היהודית היו במקום.

ניסן צור , י"א בתשרי תשע"ט

גדנסק. פולין
גדנסק. פולין
צילום: רויטרס

משטרת העיר גדנסק בצפון פולין פתחה בחקירה לאחר שאבן שהושלכה על ידי אלמונים במהלך תפילות יום כיפור ביום רביעי, ניפצה את זכוכיות בית הכנסת וכמעט פגעה בחברי הקהילה היהודית שהתפללו במקום.

על פי הנוכחים בבית הכנסת האבן נזרקה אל עזרת הנשים, שם עמדו מספר נשים מהקהילה היהודית שהמתינו לתפילת הנעילה של יום הכיפורים.

האבן ניפצה את זכוכיות בית הכנסת ועברה סנטימטרים ספורים מפניהן של הנשים וילדים שהיו בבית הכנסת. אף אדם לא נפגע, ומשטרת גדנסק אישרה כי נפתחה חקירה בנסיון לגלות את משליכי האבן אל עבר בית הכנסת.

בעקבות האירוע הודיע הרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך, כי יגיע הערב (חמישי) לגדנסק יחד עם ראש ארגון הגג של הקהילות היהודיות בפולין, לסלב פישבסקי, על מנת להיפגש עם ראשי הקהילה ולהביע הזדהות איתם.

לדבריו, "האירוע הזה מזכיר את הפעולות של הלאומניים בשנות השלושים של המאה הקודמת שהיו פעמים רבות פוגעים בבתי כנסת בערב יום כיפור".

על פי סגנית התובע הכללי בפולין, אגתה גלושקה-גורסקה, מספר התקריות האנטישמיות בפולין דווקא נמצא בירידה חדה בשנים האחרונות. בשנת 2017 נרשמו 112 תקריות בעלות רקע אנטישמי, לעומת 160 תקריות כאלו בשנת 2017.