מתיחות עם מוסקבה
נתניהו לשרים: לשמור על דממה

בתום ישיבת הקבינט, ראש הממשלה הנחה את השרים שלא להתבטא בנושא המשבר עם רוסיה על רקע הפלת המטוס בשמי רוסיה בשבוע שעבר.

ניצן קידר , ט"ז בתשרי תשע"ט | עודכן: 13:20

נתניהו ופוטין
נתניהו ופוטין
Kobi Gideon (GPO)

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הבוקר (שלישי) את הקבינט המדיני ביטחוני במשרד ראש הממשלה בירושלים.

הישיבה נערכה כשלוש שלוש בעקבות המתיחות עם רוסיה, על רקע הפלת המטוס בשבוע שעבר בשמי סוריה. בסיום הישיבה הורה נתניהו לשרי הקבינט שלא להתבטא בתקשורת בנושא. בשעות הצהריים ימריא ראש הממשלה נתניהו לעצרת האו"ם בניו יורק.

השרים שמעו עדכון על המשבר שנוצר בין ישראל ורוסיה, לאחר הפלת המטוס הרוסי בשמי סוריה, בעיקר לאור ההחלטה הרוסית להעביר לידי הסורים מערכות הגנה אווירית מתקדמות מסוג S-300.

משרד ההגנה הרוסי הציג אמש צילומי מכ"ם חדשים, המוכיחים לטענת מוסקבה שישראל אשמה בהפלת המטוס הרוסי בסוריה. בתיעוד נראה לכאורה כי מטוסי הקרב הישראלים הסתתרו מאחורי המטוס הרוסי, שהופל על ידי מערך ההגנה האווירית הסורי במהלך התקיפה הישראלית בלטקיה.

אתמול שוחח נתניהו בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, זאת בעקבות הודעת רוסיה לפיה מוסקבה תעביר לסוריה טילים מתקדמים נגד תקיפות ישראליות.

"ראש הממשלה הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו, והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס, ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

"ראש הממשלה אמר כי העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה.

סוכם להמשיך את ההידברות בין הצוותים המקצועיים ואת התיאום בין הצבאות בערוצים הצבאיים. ראש הממשלה חזר והביע את תנחומיו על מות החיילים הרוסיים".

שר ההגנה של רוסיה סרגיי שויגו הודיע אתמול כי מוסקבה תספק לסוריה בתוך שבועיים את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 ואמצעי שליטה מתקדמים, זאת כחלק מצעדי התגובה להפלת מטוס הסיור לחופי הים התיכון בשבוע שעבר.

העסקה, לדבריו, כבר הושלמה ב-2013 והוקפאה בשל בקשת ישראל, אך עתה "המצב השתנה, ולא באשמתנו".