פרשנות
כל העיניים נשואות לוושינגטון

השופט קוואנו ואישה שטוענת שפגע בה יעידו בסנאט וייחקרו. ברקע: שמאל אנטי-גברי נגד ימין משפחתי.

גיל רונן , י"ח בתשרי תשע"ט

השופט ברט קוואנו
השופט ברט קוואנו
צילום: רויטרס

עשרות מיליוני אמריקנים יצפו היום (חמישי) בשידור חי בישיבת ועדת המשפט של הסנאט, אשר תוקדש להאשמותיה של ד"ר קריסטין פורד מקליפורניה נגד השופט ברט קוואנו, המועמד לבית המשפט העליון מטעם הנשיא, דונלד טראמפ.

הישיבה אמורה להתחיל בשעה 10:00 לפי שעון וושינגטון (17:00 לפי שעון ישראל). פורד וקוואנו יעידו וייחקרו חקירה נגדית.

ההתנצחות בין רפובליקנים לדמוקרטים בנושא המינוי הפך לקרב אדיר ומלוכלך מאוד, ולמעשה – לזירת התנגשות ישירה בין תנועת הנשים בארה"ב לבין התנועה השמרנית.

בין השאלות שנשאלות: האם קיימת הנחת חפות לגבי גבר שמואשם ע"י נשים בעבירות נגדן?

האם מותר לתקוף פוליטיקאים ובני משפחותיהם באופן אישי, במסעדות וכד', במסגרת המאבק המגדרי נגד "הפטריארכיה"?

האם לגיטימי לנבור בהתנהגותו המינית של מועמד לשיפוט, גם אם פירוש הדבר לחזור לתקופה בה היה תלמיד תיכון וקטין?

הרקע לעימות הגדול

ברקע ההתנצחות עומד הרצון העז של הדמוקרטים לטרפד את מינויו של קוואנו לבית המשפט העליון, ורצונם העז לא פחות של הרפובליקנים לבצע את המינוי. וברקע שמאחורי הרקע הזה נמצא החשש של דמוקרטים שבית משפט עליון שמרני ינגוס בזכויותיהן של נשים לבצע הפלות על פי רצונן בלבד.

בשבועיים האחרונים הועלו נגד קוואנו טענות של שלוש נשים. הראשונה, קריסטין פורד, טענה שקוואנו ביצע בה מעשה מגונה כשהיה בן 17. ואולם, היא לא הצליחה לזכור מתי הדבר אירע ואיפה.

אישה שנייה, דברה רמירז, טענה שקוואנו ביצע בה מעשה מגונה במסיבה כשהשניים היו בקולג' – אך היא לא הייתה בטוחה תחילה כלל שהאיש שביצע את המעשה אכן היה קוואנו. רק לאחר שישה ימים בהם נעזרה בעורך דין הגיעה למסקנה שהאיש אכן היה קוואנו.

"הפטריארכיה"

אישה שלישית, ג'ולי סווטניק, סיפרה על לפחות עשר מסיבות מפוקפקות שנכחה בהן בתחילת שנות ה-80, בהן הבנים ניצלו לרעה את הבנות. היא טענה שראתה שם את קוואנו מתנהג בצורה תוקפנית כלפי בנות.

ואולם, בן זוגה לשעבר של סווטניק העיד כי היא אינה אדם אמין וכי נאלץ להוציא נגדה צו הרחקה בעבר.

דוברים – ובעיקר דוברות – המתנגדים לקוואנו, אומרים בגלוי כי המאבק הנוכחי הוא נגד מה שהם מכנים "הפטריארכיה". שוב ושוב הדברים נאמרים במפורש: הבעיה שיש להתמודד עמה היא "הגברים הלבנים", או "הגברים הלבנים הזקנים", ששולטים בחברה ויש להפילם מכס מלכותם.

מולם ניצבים דוברים שמרניים שאומרים שלא ייתכן להחליט שמאמינים רק לנשים ולא לגברים, וכי במקרה כזה אפשר לזרוק לפח את כל הליך אכיפת החוק ולהרשיע אנשים רק על סמך האשמות של נשים. בימין הפרו-משפחתי טוענים שההאשמות נגד קוואנו הן בסך הכל מהלך מטונף של השמאל ושל המפלגה הדמוקרטית.