"חסידות גור מכתיבה את סדר היום"

השר אקוניס טוען כי חסידות גור משפיעה יתר על המידה על מהלכי הממשלה בכל הנוגע ליחסי דת ומדינה. "אני לא נציג של ליצמן"

ערוץ 7 , כ"ב בתשרי תשע"ט

אופיר אקוניס
אופיר אקוניס
Photo by Ohad Zwigenberg/POOL

השר אופיר אקוניס תקף במהלך סוף השבוע האחרון את מהלכי ראש הממשלה אודות יחסי דת ומדינה וטען כי שגה כשתמך באינטרס החרדי.

“אמרתי לו שסדר היום של התנועה הלאומית הליברלית לא יכול להיות מוכתב על ידי חסידות גור. אמרתי לו שלא באתי לכנסת כדי לייצג את חסידות גור, אלא כדי לייצג ערכים לאומיים ליברליים. אני מאמין בזה, ואני לא נציג של ליצמן", אמר אקוניס בראיון לעיתון 'מעריב'.

לדבריו, סגן השר ליצמן מכתיב את הטון בממשלה. "סגן השר ליצמן מכתיב לקואליציה הזאת באגרסיביות סדר יום ללא הבחנה, ולדבר הזה צריך להיות סוף. לכל מפלגה יש קווים אדומים, למשל חוק הגיוס. מספיק ודי. אי אפשר בחוקי הגיוס ללכת עם הגחמות שלהם בכל פעם. גם בתוך יהדות התורה יש חילוקי דעות. אני לא אומר ‘גיוס לכולם’ כי הצבא לא צריך את זה. אבל אני אומר לתמוך בעמדת מערכת הביטחון. מדוע ליצמן מתנגד לזה? אין לי הסבר”.

אקוניס סבור כי חוק הגיוס יוביל לבחירות. "בכל מקרה מילאנו ארבע שנים. הרי שר הביטחון אמר בתחילת הקדנציה שב־2016 יהיו בחירות, אז הוא כנראה התכוון ל־2019. אני מעריך שבאביב יפסע עם ישראל לקלפיות וייתן בנו אמון גדול יותר".

לשאלה האם היה מעדיף קואליציה פחות דתית, השיב כי “זה לא עניין של יותר ליברלית ופחות דתית, זה עניין של מה האג’נדה שהיא מקדמת. היא צריכה אג’נדה שתיטיב עם כמה שיותר אוכלוסיות בישראל. נחכה לתוצאות האמת. אני רוצה לראות את הליכוד מעל 40 מנדטים”.