כך האשמנו את עצמנו בטבח סברה ושתילה

הפגנות השמאל הקיצוני ומסקנות ועדת כהן הטמיעו בעולם הערבי את התודעה לפיה צה"ל הוא שרצח בסברה ושתילה. ד"ר אדי כהן בראיון.

שמעון כהן , כ"ד בתשרי תשע"ט

האשמנו את עצמנו לשווא. ד"ר אדי כהן
האשמנו את עצמנו לשווא. ד"ר אדי כהן
צילום: צילום מסך. באדיבות המצולם

בימים אלה מלאו 35 שנים לטבח במחנות הפליטים סברה ושתילה שבלבנון, אירוע שהוביל את השמאל להפגנת הענק נגד מלחמת שלום הגליל, נגד שר הביטחון אריאל שרון ונגד ראש הממשלה מנחם בגין, תוך האשמות ישירות כלפיהם כאחראים באופן עקיף או ישיר לטבח.

המזרחן ד"ר אדי כהן מספר על גזיר עיתון שהגיע לידיו וממנו ברורה השתייכותם הישירה של מבצעי הטבח לפלנגות הנוצריות. בראיון ליומן ערוץ 7 סיפר על כך ועל התודעה העמוקה בעולם הערבי ולפיה חיילי צה"ל ולא הנוצרים הם שביצעו את הטבח.

"מהרגע הראשון שהטבח נעשה אין ספק שכל המעורבים ידעו שמי שעשה זאת הם הנוצרים, החבורה של אלי חובייקה שהיה משת"פ סורי. היו לחובייקה קשרים עם הסורים והם שביקשו ממנו לעשות את הטבח כדי להביך את ישראל ולהביא ליציאה שלה מלבנון כדי שחאפז אל אסד יוכל להשתלט על לבנון", אומר ד"ר כהן הסבור כי מבחינתו של אסד האב היה מדובר ברעיון מבריק.

"הם ביצעו את הטבח וכולם התחילו להאשים את ישראל למרות שידעו שישראל לא מעורבת לא באופן ישיר ולא באופן עקיף", אומר כהן התולה את האשם ההסברתי במתקפת השמאל נגד ממשלת ישראל של אותם ימים: "בימים הראשונים קמה צעקה בשמאל הישראלי שהאשים את צה"ל וכינה את שר הביטחון רוצח בהלקאות עצמיות וגרר את השמאל כולו להפגנה".

"בגזיר עיתון שמישהו שלח לי מאחת המדינות הערביות יש נטילת אחריות מפורשת. נכתב שם על ידי הנוצרים שהם שעשו את זה והכותרת בעיתון היא ש"אנחנו אומרים למבצעי הטבח שימשיכו. אנחנו איתכם ולבנון כולה איתכם", אומר ד"ר כהן המתייחס לעיתון שיצא לאור ביום ה-17.12.82, כשלושה חודשים אחרי הטבח.

"היו אז בקהילה הנוצרית שתקפו את המבצעים והעיתון הלאומן לא מקבל את המתקפה הזו ואומר שהם גאים במה שעשו ו'אנחנו רוצים להמשיך' ", אומר כהן המציין כי למרות כל זאת בשיח עם גורמים בעולם הערבי התובנה והתחושה שם היא שחיילי צה"ל הם שביצעו את הטבח והם שהרגו את הפלשתינים שוכני המחנות הללו:

"אני יכול להגיד בוודאות יותר מתשעים אחוז מהערבים, לא משנה באיזו מדינה, בטוחים שצה"ל הוא שביצע את הטבח. אני שואל אותם למה, איפה התמונות של החיילים רוצחים? והם אומרים לי שאנחנו הקמנו ועדת חקירה ובכך הודינו במעשה", אומר כהן ושואל: "למה היינו צריכים את הדבר הזה? ארה"ב כבשה את עיראק והתחוללו עשרות מעשי טבח, מישהו מאשים את המארינס? אבל אנחנו מיד מאשימים את עצמנו. מדוע?".

כהן מספר כי למרות ניסיונותיו להבהיר את הנתונים והעובדות לבני שיחו בעולם המערבי, האוזן שם אינה קשובה והמענה שהוא מקבל הוא שכאשר מחפשים פרטים ב'גוגל' על הפרשה מגלים הפגנות של ישראלים המאשימות את הממשלה והעומדים בראשה לצד הקמת ועדה שהניבה פיטורי שר ביטחון. עבורם זו הוכחה ראויה לאשמתה של ישראל. "אומרים שם ש'בעקבות מעשה הטבח שעשו הציונים הוקמה ועדת חקירה', כלומר כתובים חצאי אמת והאיש הפשוט מאמין".

לטעמו של ד"ר כהן כל הקמתה של ועדת החקירה הייתה מהלך חסר טעם, וגם הסבורים שישראל יכולה הייתה למנוע את הטבח ולרסן את הפלנגות אינם מכירים את המציאות בשטח ואת מורכבות יחסי הכוחות בסוריה ובלבנון. בתנאי המעבדה של ועדת החקירה, הוא אומר, אין מקום לטענות מאשימות מסוג זה.